Şanlıurfa Kültür Yolu Festivali açılış için  Şanlıurfa Müze Kompleksi'nde tören düzenlendi.

Törende konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, ilki Adana'da başlayan festivallerin 16 ili kapsadığını söyledi.

Festivallerin ikinci ayağının Şanlıurfa'da yapıldığını anımsatan Ersoy, 9 günlük festivalin dünyanın en büyük ve kapsamlı festivalinin bir parçası olduğunu ifade etti.

Bakan Ersoy,"Festivalin hem kültürel ve sosyal anlamda hem de turizm açısından şehrimize çok ciddi faydalar sunacağına inanıyorum. Şanlıurfa'nın soyut ve somut değerleri bünyesinde barındırdığını hepimiz biliyoruz. Şanlıurfa peygamberler diyarı, her bir zerresinde çok derin ve çok zengin maneviyat var. Sadece bu yönü bile Şanlıurfa'yı ayrıcalıklı yer yapıyor. Şanlıurfa'nın Göbeklitepe ile ortaya çıkan ve insanlık tarihine dair kabulleri değiştiren muazzam arkeolojik zenginliği var." dedi.

G Oa I Lk9 X Q A A N Q F M

Festivalle uluslararası sanat ve kültür etkinliklerini Şanlıurfalılarla buluşturacaklarını kaydeden Ersoy, şöyle devam etti:

"1000'e yakın sanatçımızın katılacağı festivalde 300'den fazla etkinlik düzenlenecek. Bu etkinlikler, Şanlıurfa'nın farklı yönleriyle öne çıkmasını sağlamak üzere belirlenmiş 40 farklı noktada gerçekleştirilecek. Şanlıurfa Arkeoloji Müzemiz bu mekanlardan biri ve foto maraton etkinliği de festivalimizin başlangıç etkinliğidir. Fotoğraf sanatına gönül veren ve festivalimize katılım sağlayarak Şanlıurfa'nın tarihini, kültür ve sanatını karelerinde ölümsüzleştirecek bütün sanatçılarımıza şimdiden teşekkür ediyorum. Müze meydanı festivalimizin ana sahnesine de ev sahipliği yapıyor. Semicenk, Merve Özbey, Berdan Mardini, Tuğba Yurt, Uğur Işılak, Yavuz Bingöl, Ferhat Göçer, Gökhan Tepe ve Sinan Akçıl gibi Türk müziğinin farklı dallarında halkımızın gönlüne taht kurmuş isimler burada konser verecek. Farklı mekanlarda kurduğumuz sahnelerle beraber halk müziğinden Akdeniz ezgilerine, senfonik müzikten tasavvuf musikisine, çocuk ve gençlik korosu dinletilerinden Urfa Sıra Gecesi'ne kadar her nağmenin kendine yer bulduğu bir müzik şöleni yaşanacak. Herkese bu etkinlikleri itinayla takip etmelerini tavsiye ediyorum."

- Festival sanat geçit töreni olacak

Ersoy, festivalin kültür ile sanatın ulusal ve uluslararası renklerini bir araya getirdiğini, heykellerden fotoğraflara, hat sanatından dijital yerleştirmelere birçok farklı sergide sanatseverleri ağırlayacağını anlattı.

Viranşehir'de Tırın Çarptığı Yaya Öldü, Kaçan Sürücü Nizip'te Yakalandı Viranşehir'de Tırın Çarptığı Yaya Öldü, Kaçan Sürücü Nizip'te Yakalandı

Bakan Ersoy, şu değerlendirmede bulundu:

"Elbette sanatın banisi olan sanatçıları halkımızla bir araya getirmek, sanata ilgi duyanlar, merak edip öğrenmek isteyenler için fırsat sunmak çok değerli. Yeşilçam'ın duayen isimleri Hülya Koçyiğit, Türkan Şoray ve Serdar Gökhan, yazar, yönetmen ve yapımcı kimliğiyle Türk sinemasına yeni bir soluk kazandıran ve ödüllerle başarısını taçlandıran Derviş Zaim burada olacak. Ünlü fotoğraf sanatçısı Manolis Metzakis, Suzan Kardeş, Şoray Uzun, Mehmet Akif Ersoy ve Ömer Başdoğan gibi sahnelerden, ekranlardan ve sosyal medya kanallarından halkımızın sevgi ve beğenisini kazanan isimleri de Urfalılarla buluşturacağız. Saydığım bu çok değerli sanatçılar, katılacakları söyleşiler vesilesiyle sanatseverlerle bilgi ve deneyimlerini paylaşacaklar. Ayrıca sanata gönül veren gençlerimiz için yönetmenlik, senaryo yazımı, tiyatro ve okuma atölyeleri düzenleyeceğiz. Yarının sanatçılarına bir yol, bir kapı açmayı umuyoruz."

Nihat Hatipoğlu, Fırat Türkmen ve Ahmet Fescioğlu'nun peygamberler diyarı kentte sohbet meclisi kuracaklarını dile getiren Ersoy, bütün halkı bu meclise ve gönül sofrasına davet etti.

"Neolitik İnsanın İzinde 12000 Yıllık Hikaye, Sefertepe'den Karahantepe'ye Taş Tepeler Yürüyüşü" etkinliği için Sefertepe'den Karahantepe'ye kadar 30 kilometre uzunluğunda parkur hazırlandığını hatırlatan Ersoy, bu rotanın yerli ve yabancı misafirler için eşsiz deneyim sunacağını aktardı.

Konuşmaların ardından festivalin açılışı gerçekleştirildi.

Açılış programına, Şanlıurfa Valisi Hasan Şıldak, AK Parti Şanlıurfa milletvekilleri Bekir Bozdağ, Emin Önen, Asuman Yazmacı, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Kasım Gülpınar ve diğer yetkililer katıldı.

Editör: Mehmet Fatih Aslan