Türkiye'nin önemli tarım merkezlerinden Şanlıurfa'da, ekim alanı geçen yıla göre yaklaşık 4 kat artan mısır, İnsan gıdası ve hayvan yemi olarak kullanılmasının yanında yağ, tatlandırıcı sektörü, biyoyakıt-biyoetanol üretiminde de değerlendiriliyor.

Şanlıurfa’da Türkiye Üretiminde 5. Sırada, 450 Bin Ton Rekolte Bekleniyor Şanlıurfa’da Türkiye Üretiminde 5. Sırada, 450 Bin Ton Rekolte Bekleniyor

Pamuğun ekim nöbeti nedeniyle 3 yıl üst üste ekilememesi ve maliyetteki artıştan dolayı çiftçilerin büyük bir kısmı mısıra döndüğü Şanlıurfa'da son verileri Vali Hasan Şıldak açıkladı.

Şanlıurfa Valisi Hasan Şıldak, Şanlıurfa’nın üretiminde ülke düzeyinde önde olduğu bir başka tarım ürünün mısır olduğunu aktardı.

Vali Hasan Şıldak, Şanlıurfa'daki mısır üretimi oranına dair açıklamasında " 121 bin hektar alanda ekim yapılarak yıllık ortalama 871 bin ton ürün alınıyor…

Ülke sıralamasında  3’üncü olan Şanlıurfa Türkiye mısır üretiminin % 10’unu karşılıyor. Çiftçilerimize bereketli bir sezon diliyorum." ifadelerini kullandı.

Editör: Urfadasin Haber