Önal, sosyal medya hesabından inşaat sektörünün son durumuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Urfa’da 13 İlçede Kurulun İftar Çadırları Halil İbrahim Sofrasına Dönüştü Urfa’da 13 İlçede Kurulun İftar Çadırları Halil İbrahim Sofrasına Dönüştü

Şanlıurfa’da yaklaşık 3 bin inşaatın halen devam aşamasında olduğunu belirten Ünal, “Şanlıurfa’da yaklaşık 3 bin inşaat halen devam aşamasında. Çevre Şehircilik Bakanlığı tüm inşaatları durdurmuş durumda. İl müdürlüğü elemanları yetersiz diye Üniversiteden denetim yapılıp inşaatların devamı için rapor hazırlayacaklar. En iyi ihtimalle bu yöntemle en az 1-2 ay hiç bir inşaata çalışma yapılamaz. Bu durumda tahmini 150 bin çalışan inşaata gidemediği için evine ekmek de götüremiyor. Şanlıurfa’da Yapı denetime bağlı tek bir Binada orta ve ağır hasarlı bina dahi yoktur. “ ifadelerini kullandı.

Şu anda yapı denetim firmalarına “Siz durun karışmayın” denildiğini ileri süren Önal, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Şu anki durumda Yapı Denetimlere deniliyor ki “Siz durun karışmayın” biz inşaatlara bakacağız. Bu çalışma bu şekilde bitince yetki yine Yapı denetime geçecek. İleri süreçte Bakanlığın kontrol ettiği binada sorun çıkarsa sorunlu kim olacak? Yapı denetim demeyecek mi “Bizi, o süreçte devre dışı bıraktılar”. İşin doğrusu mevcut inşaatlarda çalışma başlaması için Yapı Denetimlere inşaatları yeniden inceleme yetkisi verilmesi ve inşaatlara bir an önce başlanmasıdır. Söz konusu bu büyük sorunu AK Parti İl Başkanı Sn. Abdurrahman Kırıkçı bilmekte olup gerekli çabayı ortaya koymuştur. Ancak Büyükşehir Belediye ve İlçe Belediye Başkanlarımızın da bu konuyu gündemlerine alıp Bakanlıkla gerekli görüşmeyi yapmalılar. Yerel Yöneticilerimiz iyi niyetle yaklaşım gösteriyor ama sorun çözümlenememektedir. Çevre Şehircilik Bakanlığı ilgililerine bu durum net bir şey şekilde izah edilmeli inşaatlarımızın çakışmalarına hemen başlanmalıdır. İnşaatlarda çalışma durduğu için başta beton firmaları olmak üzere 400 ayrı kalemle iş yapılamamaktadır. Bu durum Şanlıurfa ekonomisine de büyük zarar. Devam eden inşaatların Urfa’ya girdisi aylık 500 milyon civarındadır. Yapı Denetim firmalarının sistemleri maalesef kapalıdır. Özetle Urfa 6 Şubat’taki depremden sonra inşaat sektörü şimdi de ekonomik depremle karşı karşıyadır. Sn. Valimiz, Belediye Başkanlarımız, Milletvekillerimizin konuya gerekli hassasiyet göstermelerini temenni ediyoruz.”