Vali Ayhan, Güne Ziyaretlerle Başladı Vali Ayhan, Güne Ziyaretlerle Başladı

Nacar Pazarında herhangi bir esnafın bir akrabası yada yakını vefat ettiğinde taziye bittikten sonra esnaf iş yerini açıyor. İş yeri açılamadan önce ise hoca çağırılır dua ediliyor ve o esnaf ondan sonra iş yerini faaliyete başlıyor.
AHŞAP KOKAN NAÇAR PAZARINDA USTALARIN ELİNDEN HAMUR GİBİ ŞEKİL ALAN ÜRÜNLER
Şanlıurfa'nın tarihi çarşılarından biri olan Nacar Pazarı ürün çeşitliliği ve ustaların göstermiş olduğu hünerler ile birbirinden güzel ürünler sergileniyor. 
Tarihi çarşıları ve pazarlarıyla meşhur olan Şanlıurfa Nacar Pazarında birbirinde güzel ve el emeği ürünler adeta birbiriyle yarışıyor. 
Tarihi çarşıda ustaların elinde ahşaptan her türlü eşya yapılıyor. Tahta oyuncaktan tutun tahta kaşık, baharatlık, sandalye, tabura, yufka tahtası, doğrama tahtası, elek, oklava, ve bebek beşiğine kadar her şey yer alıyor.
Tarihi çarşıdaki Nacar Ustaları ise bu işi çocukluktan beridir yaptıklarını ve artık yaptıkları ürünlerin eskisi kadar değer görmediğinden yakınarak şunları söyledi; ''Eskiden Nacar Pazarları çok kalabalıktı ama artık her yerde insanlar aynı eşyaları bulabildikleri için talep görmüyor. Gelen vatandaşlar sadece bakmakla yetiniyor. Bizim ürünlerimiz tamamen doğal ve el emeği ürünler herhangi bir katkı maddesi yok.”
GELENEKLERİMİZ YOK OLDU SADECE BİR GELENEĞİMİZ HALEN DEVAM EDİYOR
Nacar pazarında artık eski geleneklerin yok olmaya başladığını sadece bir geleneğin devam ettiğini söyleyen ustalar “Nacar Pazarında herhangi bir esnafın bir akrabası yada yakını vefat ettiğinde taziye bittikten sonra esnaf iş yerini açmaya geldiğinde iş yeri açılamadan önce hoca çağırılır dua edilir ve o esnaf ondan sonra iş yerini açmaya başlar. Biz bu geleneğimizi seviyoruz ve devam ettiriyoruz'' ifadelerini kullandı.