Şanlıurfa’da her geçen sayıları artan dilencileri yüzde 99'nu Suriyeli sığınmacılar oluşturuyor Şanlıurfa adeta Suriyeli dilencilerden geçilmiyor.

Gözden kaçırmayın

Şanlıurfa'da Jandarma Suikast Silahı İle Ele Geçirdi Şanlıurfa'da Jandarma Suikast Silahı İle Ele Geçirdi

Suriyelilerin, Şanlıurfa’da dilenciliği adeta meslek haline getirmesi ise dikkat çekiyor. Yaşlısından gencine, kadınından çocuğuna kadar dilencilik yapan Suriyelilerin sayısı her geçen günde artıyor. Kavşaklarda ana cadde ve arterlerde, insanların yoğun olduğu yerlerde kimisi ayakkabısız, kimisi yarı çıplak bir şekilde caddede gelişi güzel uzanıp dilencilik yapası turizm şehri Şanlıurfa’ya yakışmıyor.

ZABITALAR MÜCADELEDE NEDEN YETERSİZ KALIYOR?

Şehrin tertip düzenini bozan, insanların duygularını istismar eden dilencilerle Şanlıurfa Zabıtasının çabası yetersiz kalıyor.  Zabıtalar,  topladığı dilencileri bir yerde tutup bekletme yetkisi olmadığı için dilencilik yaparken yakaladıklarını evlerine bırakıyor. Zabıta, evlerine bıraktığı gibi dilenciler tekrar şehrin en işlek ve turizm caddelerinde dilenmeye yeniden başlıyor.

DİLENCİLER YASAL BOŞLUKTAN FAYDALINIYOR

Yasal boşluktan faydalanan dilencilerle ilgili Şanlıurfa Valiliğin de bir çalışma başlatması gerekiyor. Şanlıurfa’daki dilencilerin yüzde 99.9’un Suriyeli dilencilerden oluştuğu için Şanlıurfa’yı dilenci istilasından kurtarmanın tek yolu olarak uzmanlar, Suriye’nin güvenli bölgesine yerleştirilmesini öneriyor. 

SURİYELİ DİLENCİLER GÜVENLİ BÖLGEYE YERLEŞTİRİLSİN

Suriyeli dilencilerin,  güvenli bölge olarak ilan edilen, okul başta olmak üzere kamu kurum binaları ve alış veriş merkezlerinin yapıldığı Tellabiyat ile Resaulayn şehirlerine yerleştirmesinin tek çözüm olarak görülüyor. Bu konuda Valiliğin bir an önce çalışma başlatması isteniyor.