Şanlıurfa’da, Büyükşehir Belediyesi tarafından fotoğraf tutkunlarını bir araya getirecek ödüllü 1. Uluslararası fotoğraf yarışması başlayacak.

12 bin yıllık tarihi ile yerli ve yabancı turistlerin en uğrak noktası haline gelen Şanlıurfa’da, Büyükşehir Belediyesi tarafından fotoğraf tutkunlarını bir araya getirecek ödüllü 1. Uluslararası Şanlıurfa Fotoğraf Maratonu düzenlenecek. 

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Fotoğraf Sanatçıları Federasyonu iş birliğiyle Şanlıurfa’da 1. Uluslararası Şanlıurfa Fotoğraf Maratonu düzenlenecek. İlk kez düzenlenecek olan etkinlik için kente çok sayıda fotoğraf sanatçısının gelmesi bekleniliyor. En güzel fotoğraf karelerinin çekileceği Şanlıurfa’da düzenlenecek olan ödüllü yarışmada sanatçılar tarihi ve turistik alanları yakından görme fırsatını bulacak. 

Eyyübiye’de Kurban Satış ve Kesim Yerleri Belirlendi Eyyübiye’de Kurban Satış ve Kesim Yerleri Belirlendi

Fotoğraf maratonunda birinciye altın madalya ile 15.000 TL, ikinciye Gümüş madalya ile 10.000 TL üçüncüye Bronz madalya ile 7.500 TL ile Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Başkanlık ödülü 10.000 TL, Drone özel ödülü 5.000 TL ve ayrıca yarışmada mansiyon ödülleri verilecek.

Fotoğraf sanatçıları için Kayıt tarihi 1 Eylül 2022 saat 09:00 başlayacak. En son fotoğraf teslim tarihi ise 4 Eylül 2022 saat 16:00’da sona erecek. Teslim alınan fotoğraflar 4 Eylül saat 18: 00’da Seçici kurul toplantısında değerlendirilecek.


1.    ULUSLARARASI ŞANLIURFA FOTOĞRAF MARATONU TEKNİK ŞARTNAME

1.     Yarışma Organizasyonu: 

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından Fotoğraf Maratonu gerçekleştirilecektir.  

2.    Konu ve Amaç 

Medeniyetler şehri olan Şanlıurfa ve tüm ilçelerinin tanıtılmasına katkı sağlamak, şehrin kültürel, tarihi ve doğal zenginliğinin tanıtımını yapmaktır. Ayrıca, Şanlıurfa ve tüm ilçelerinde yaşayan insanların fotoğraf sanatına ilgi duymasına, sanatsal faaliyetlere katılımın arttırılmasına ve fotoğraf sanatının gelişmesine katkıda bulunmaktır.

Seçilecek fotoğraflar ile arşivi zenginleştirmek ve günümüzü yarına taşıyabilmektir.

3.    Yarışma Kategori/Bölümleri 

yarışma, Sayısal (Dijital) kategoride ve Renkli veya Siyah-Beyaz fotoğraf olmak üzere tek bölümlüdür. Renkli veya Siyah-Beyaz fotoğraflar bir arada değerlendirilecektir. 

4.    Genel Katılım Koşulları 

a)    Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Fotoğraf Maratonu 1-2-3-4 Eylül 2022 tarihleri arasında düzenlenecektir. 

b)    Fotoğraf Maratonu Seçici Kurul Üyeleri, TFSF Temsilcileri, Düzenleme Kurulu Üyeleri, Yarışma Sekreterleri ve bu kişilerin birinci derece yakınları ile Düzenleme Kurulu tarafından organizasyonda görevlendirilecek kişiler ve haklarında TFSF tarafından verilmiş kısıtlılık kararı devam eden fotoğrafçılar katılamazlar. Ayrıca yarışmaya Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi personelleri ve 1. derece yakın akrabaları katılamaz. Yarışma bu maddede belirtilen kişiler dışında, 18 yaş üzeri tüm amatör ve profesyonel fotoğrafçılara açıktır. 

c)    Yarışmaya katılacak fotoğrafların Şanlıurfa il sınırları içerisinde, şartnamenin “Fotoğraf Maratonu Takvimi ve Programı’’ başlıklı bölümünde belirtilen tarihler ve saatler arasında çekilmiş olması gerekmektedir. Kayıt olmadan önce çekilen fotoğraflar yarışmaya kabul edilmez.

d)    Yarışmaya katılım ücretsizdir.

e)    Her bir katılımcı yarışmaya en fazla 5 (Beş) adet Sayısal Renkli veya Siyah-Beyaz fotoğraf la katılabilecektir.

f)    Katılımcılar başvuru sırasına göre kabul edilecek olup başvuru sırasında katılımcıya verilecek başvuru numarası o katılımcının rumuzu olacaktır. Örnek; Başvuru No: 063 (Rumuz: 063). Birden fazla rumuzla katılanlar hakkında kural ihlali işlemi uygulanır.

g)    Kayıt sırasında katılımcılar yanlarında TC Kimlik kartı veya Pasaportlarını bulundurmak zorundadır. 

h)    Katılımcılar kayıt sırasında kendilerine verilecek yarışmacı kartlarını fotoğraf maratonu boyunca üzerlerinde görünür biçimde taşımak zorundadırlar.

i)    Kayıt sırasında fotoğraf makinesinin tarih güncellemesi ve bellek kartının sıfırlaması yapılır ve makinenin seri numarası alınır. Katılımcının T.C. kimlik kartı bulunması gereklidir. Fotoğraf Maratonu, her yarışmacı için kayıt masasında yapılacak kayıt ve belirlenen bir görüntünün çekilmesi ile başlayacaktır. Bu fotoğraf, yarışmacı tarafından ödül törenine kadar saklanacak, gerektiğinde beyan edilecektir. Çekilen fotoğrafın exif bilgileri (çekildiği tarih ve saati) kayıt sırasında kaydedilecektir. Bir makine bir kişi adına kayıt yaptırılabilir, aynı makine ile ikinci bir kişinin başvurusu kabul edilmeyecektir. Birden fazla fotoğraf makinesi kullanımı durumunda her makine ile çekilen ilk fotoğrafın exif bilgilerinin kayıt ettirilmesi gerekecektir.

j)    Katılımcılar fotoğraf kabul masası görevlilerine teslim ettikleri fotoğrafların tamamının kendilerine ait olduğunu ve fotoğraflara dair tüm izinlerin alındığını kabul, beyan ve taahhüt ederler. Aksine davrananlar hakkında kural ihlali işlemi uygulanır. 

k)    Yarışmaya gönderilen fotoğraflarda görünebilecek insanların, fotoğrafının çekilmesine ve bir yarışmaya gönderilmesine, fotoğrafın internette ve basılı yayın organlarında yayınlanmasına izin verdikleri kabul edilir.