Valilikten yapılan yazılı açıklamada, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından kentte olayın ilk anından itibaren tüm ekiplerle sahada çalışarak yaraların sarılmaya çalışıldığı belirtildi.

Evi yıkılan ve ağır hasar gören vatandaşların konaklama problemlerini çözüme kavuşturulmasının birinci öncelik olduğu vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

Şehir merkezine yakınlığı nedeniyle Haliliye ilçesi Ulubağ Mahallesi’nde yer alan arsa konteyner kent yapım alanı olarak belirlenmiştir.

Bazı basın yayın organlarında, seçilen alanın yanlış olduğuna dair söylemlerde bulunulmaktadır. Söz konusu taşınmaz 2014 yılında imar planında yapılaşma amacı barındıran teknopark alanı olarak arsa vasfı ile Hazine adına tescil edilerek Harran Üniversitesine tahsis edilmiştir.

2020 yılında da Harran Üniversitesi Rektörlüğü tarafından Turizm ve Otelcilik Uygulama Oteli yapılmak üzere tahsisin irtifak hakkına dönüştürülmesi talep edilmiş olup, talep uygun bulunmuştur. Bu süreçte imar planları onay süreçleri sonrasında da arazinin vasfı arsa olarak değişirken bir itiraz olmamıştır.

2014 yılında yapılan imar planı değişikliğine o zaman itiraz etmeyenler, bugün depremzedelerimiz için geçici barınma alanı olarak yapacağımız çalışmaya itiraz etmeleri tezatlık oluşturmaktadır. Kaldı ki alanda sadece geçici olarak konteynerler konulacak olup bir yapı inşası söz konusu olmayacaktır.

Göbeklitepe’de Akşam Bulundu, Sabah Yok Oldu, 13 Yıl Geçti, Halen Bulunamadı Göbeklitepe’de Akşam Bulundu, Sabah Yok Oldu, 13 Yıl Geçti, Halen Bulunamadı

Tarım arazilerinin korunması her zaman birinci önceliğimiz olup, tarım arazilerinde yapılaşmaya asla müsaade etmeyeceğiz. Devletimizin tüm imkânlarını seferber ederek depremzedelerimiz için toplu yaşam alanlarını bir an önce kurup vatandaşlarımızın sorunlarını çözeceğiz.”