Vali Salih Ayhan, 6 gün önce asrın en büyük felaketlerinden birinin yaşandığını söyledi.

6 gün boyunca tüm kurumlarla gece gündüz çalışma yürüttüklerini anlatan Ayhan, “Rehabilitasyon dönemini de sağlıklı bir şekilde yürütmekteyiz. Bu alanda da çok boyutlu bir çalışma gerekiyor.” dedi.

Hasarlı binaların kontrollerinin hızlı bir şekilde yapılmaya devam edildiğini ifade eden Ayhan, şöyle devam etti:

“Binaların deprem riskinin ve mukavemetleri ölçülerek vatandaşlarımızın güvenli bir şekilde sorunu olmayan evlerine dönmelerine yönelik çalışmalarımız var. Şu ana kadar yaklaşık 82 bin bağımsız bölümün tespiti yapılmış oldu. Bunları da vatandaşlarımıza e-devlet üzerinden hasar.gov.tr üzerinden bakabilirler. 137 ekibimizle hasar tespit çalışmalarımız mesai mefhumu gözetmeksizin büyük bir özveriyle devam ediyor. Tespit yapılamayan evlerimiz var, vatandaşlarımız evlerinin başında olmadığı için girilemeyen evlerimiz var, bunların tespitleri yapılamıyor. Vatandaşlarımıza buradan sesleniyoruz, evlerinin başında olurlarsa ikinci bir iş olmuş olur. “

Ayhan, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünü ziyaret ederek kentte yürütülen hasar tespit çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Ayhan, tespit çalışmalarının hızlıca yapılıp vatandaşlarımızın evlerine güvenle dönmelerini sağlamak için talimat verdi.

Müdürlük binasında kalan depremzedelerle bir araya gelen Ayhan, onlarla sohbet etti.

Editör: Urfadasin Haber