Dini İhtisas Merkezi Konferans Salonunda düzenlenen açılış programına Şanlıurfa Valisi Hasan Şıldak, Vali Yardımcısı Ahmet Fatih Sungur, İl Müftüsü Ramazan Tolan, Diyanet İşleri Başkanlığı Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Zeynel Abidin Akduman, Dini İhtisas Merkezi Müdürü İdris Kalay ile aday din görevlileri katıldı.

Kur’an tilavetiyle başlayan programda konuşan Vali Hasan Şıldak, din görevlilerinin sorumluluklarının önemine değinerek, ‘’32 İhtisas Merkezinde bir kısmı vaizler ve müftülerimizin bir kısmı da ihtisas merkezi olarak imam hatiplerimizin, müezzinlerimizin yetiştirildiği bu camianın en önemli mutfağı haline gelmiş, ilim ve bilgi kaynağı haline gelmiş, bir müesseseden söz ediyoruz ve sizlerde Şanlıurfa’da ki ihtisas merkezinde en değerli vaktinizi bu 9 aylık sürede değerlendirerek, inşallah toplumumuza, insanımıza hizmet vermeye başlayacaksınız atandığınız yerlerde, din görevlisi olmak bana göre sadece cenazeleri defnetmek, sadece namaz kıldırmak, ya da sadece bir dini sohbet gerçekleştirmek değildir. Din görevlisi olmak, çok daha geniş kapsamda topluma ışık olmak ve manevi yönüyle dini bilgilerin en doğru aktarımıyla toplumdaki açlığı gidermektir. Bu itibarla din görevlisi olmak sizlere büyük bir sorumluluk yüklüyor.’’ ifadelerini kullandı.

Dini sahih bilgiyi vatandaşlara ulaştırmanın çok önemli olduğunu belirten, Diyanet İşleri Başkanlığı Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Zeynel Abidin Akduman, ‘’Halkımıza dini sahih bilgiyi ulaştırma konusunda görevlerimiz var. Bunları daha kaliteli olarak sunmak üzere Akademi Başkanlığımız kuruldu. Biliyorsunuz Başkanlığımız eğitim faaliyetleri, ilk olarak 1973 yılında Bolu’da, Bolu Eğitim Merkezimizin açılışıyla başladı. Şuanda 32 Dini İhtisas Merkezimizde personellerimize yönelik eğitim faaliyetleri sürdürülmektedir. Burada Başkanlığımızın kendine rehber edindiği Kur’an ve sünnet ışığında bilgiler üretilmekte ve hocalarımız bu şekilde yetiştirilmektedir. Buradaki eğitimden sonra neler elde edeceksiniz, bu eğitimden sonra inşallah görev yaptığınız yerlerde tüm hatlarıyla Kur’an-ı Kerimi en güzel şekilde okuyacak, halklarımızın ihtiyaçlarını, dini ihtiyaçlarını en güzel şekilde karşılayabilecek duruma geleceksiniz.’’ dedi.

Dini İhtisas Merkezi Müdürü İdris Kalay ise, uzun yıllardır bu topraklarda din hizmeti verdiklerini vurgulayarak, ‘’100 yıldır bu topraklarda bu millete din hizmeti veren kurumumuz şuan da daha fazla büyümekte, bütün kurumlarıyla ve bütün birimleriyle daha sistemli, daha disiplinli, daha düzeyli bir kurum olarak yoluna devam etmektedir. Burada eğitim alacak arkadaşlarımız göreve başlamadan 8 ay ve  ara tatiliyle beraber 9 aylık eğitimin neticesinde sahaya dönüp orada görevlerini sürdüreceklerdir. Bunun amacı arkadaşlarımız saha tecrübesini yaşamadan önce burada bilgi ve donanım olarak sağlam ve sahih bilgi olarak kendilerini yenileyip hocalarımızın tecrübelerinden istifade edip ondan sonra görev başına döndüklerinde tecrübeli bir şekilde sahada görevlerini yapmalarını sağlamaktır.’’ şeklinde konuştu.

Programın ardından Vali Şıldak, Dini İhtisas Merkezi binasını gezerek, yapılan çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

ŞUTSO Başkanı Yetim, Kürdistan Bölgesel Yönetiminde Urfa’nın Potansiyelini Anlattı ŞUTSO Başkanı Yetim, Kürdistan Bölgesel Yönetiminde Urfa’nın Potansiyelini Anlattı

İkinci dönem 110 imam hatip aday din görevlisi yaklaşık 9 ay boyunca görecekleri eğitimin ardından göreve başlayacaklar.

Editör: Mehmet Fatih Aslan