Tarihte, atçılığın bilinen merkezlerinden Şanlıurfa'da, Arap atı yetiştiriciliği halen önemini koruyor. Kentte bir çok ailenin yetiştirdiği safkan Arap atları, Türkiye'nin değişik hipodromlarındaki koşularda yarışıyor.  Türkiye'de Arap atlarının yüzde 60'ı Şanlıurfa'daki yetiştiricilere ait.

Şanlıurfa'da at yetiştiriciliğinin tarihi bir geçmişi bulunuyor. At yetiştiriciliğinin yayılma süreci göz önüne alındığında Selçuklu'nun son dönemi ve Osmanlı'da, Şanlıurfa Arap atı yetiştirme merkezi olmuş.

Atçılık aynı zamanda kültürün, geleneğin devamı olarak süregelirken Şanlıurfa'da, şehrin önde gelenlerinden olmanın temel göstergelerinden biri, iyi bir at sahibi olmak olarak görülüyor.

Şanlıurfa Tarım ve Orman İl Müdürlüğü verilerine göre ise Arap atı yetiştiriciliğinde Şanlıurfa 1.sırada.

Türkiye'deki safkan Arap atı yetiştiriciliğinin %60'ı Şanlıurfa'da yapılmakta.

Şanlıurfa'da toplam 10 bin 600 adet safkan yarış atı bulunuyor ve bunların 6 bin 500'ü safkan Arap atı . 4 bin 100'ü de safkan İngiliz atı.

Şanlıurfa'da at yetiştiriciliğininin başta Suruç İlçesi olmak üzere Siverek, Hilvan, Karaköprü, Eyyubiye, Viranşehir, Bozova Ceylanpınar, Halfeti ve Birecik ilçelerinde yoğun olarak yapılıyor.

Suruçlu Seyis, İki caninin para isteğini geri çevirince öldürüldü Suruçlu Seyis, İki caninin para isteğini geri çevirince öldürüldü

Bu arada 2023 yılında 46 adet safkan Arap atının Şanlıurfa'dan Irak’a ihracatı yapıldı. Bu ihracatın önüzdeki yıllarda artması bekleniyor.

Editör: Urfadasin Haber