“Temel Yeni Doğan Bakımı Eğitim Programı" kapsamında bebek ölümlerinin önlenmesine yönelik Şanlıurfa’da Eğitimler verilmeye başlandı.

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı tarafından sağlık personellerine Yenidoğan Canlandırması (NRP) Eğitimi verilmeye başlandı. 12 Profesyonel Eğitimciler tarafından şu ana kadar 280 sağlıkçıya eğitimler verildi.

Türkiye’de önemli bir halk sağlığı sorunu olan bebek ölümlerinin önlenmesine yönelik Sağlık Bakanlığı tarafından hekim dışı sağlık personeline yönelik “Temel Yenidoğan Bakımı Eğitim Programı" başlatıldı. Program kapsamında 2022 yılı boyunca Şanlıurfa’da kamu, özel ve üniversite hastanelerinde çalışan hekim dışı personellere yönelik bir dizi eğitim planlandı.

Ağır Yaralı Genç, Siverek’te Tomografi Cihazı Olmadığı İçin Urfa’ya Sevk Edildi Ağır Yaralı Genç, Siverek’te Tomografi Cihazı Olmadığı İçin Urfa’ya Sevk Edildi

 Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada. “Bebeğe eli değen tüm sağlık personelin NRP eğitimli olmasıdır. Bu kapsamda 26- 27 Eylül 2022 tarihlerinde Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı İbni Sina, Göbeklitepe, Farabi toplantı salonlarında, olmak üzere 3 salonda toplam 70 sağlık personeline 12 profesyonel eğitimci tarafından Yenidoğan Canlandırması (NRP) eğitimi verildi. Eğitime katılan kamu, özel ve üniversite hastanesinde ve doğum yapılan sağlık kuruluşlarında görev yapan hekim, ebe, hemşire ve diğer sağlık personellerine eğitimin pratik uygulaması Yenidoğan transport işlemi 112 ambulanslarımızla gerçekleştirildi. 2022 yılı içerisinde il genelinde toplam 280 sağlık personeline temel Yenidoğan eğitimi gerçekleştirildiği” belirtildi.

Acil Sağlık Hizmetleri Başkanlığı 112 Eğitim Sorumlusu Eda Ilıkkanlı ise yaptığı açıklamada: “İl Sağlık Müdürlüğümüzün düzenlediği Temel Yenidoğan eğitiminin nakil bölümü anlattık. Nakil ile ilgili detaylı olarak ambulansımızı gösterdik. Sağlık personeli arkadaşlarımıza tek tek ambulansın içerisini, küvezin kullanımını ve hasta nakli ile ilgili detaylı bilgileri anlattık. Katılımcı arkadaşlarımız merkez hastanelerinden ve çeşitli ilçelerden geldiler. 2 günlük katılım eğitiminin tamamlayıp sertifikasyonlarıyla ayrılacaklar” dedi.