Egebant Şanlıurfa tesisinde yer alan bina çatılarına güneş enerjisi santralı (GES) kurulması konusunda Win Solar ile anlaşmaya vardı.

Anlaşma kapsamında Egebant Şanlıurfa tesislerinde yer alan bina çatılarına 1.089 kWp gücünde bir güneş enerjisi santralı (GES) kurulması için gerekli izin süreçleri tamamlandı.

Kurulacak güneş enerjisi santralı ile yılda 1 milyon 650 bin kWh enerji üretimi gerçekleştirilmesi planlanıyor. Ayrıca bu yenilenebilir enerji yatırımı ile 775 bin 551 kg/yıl karbon salınımının engellenmesi hedefleniyor.

Güneydoğu’nun Yeşil Altının Merkezi Urfa’dan Yükselen Ses Güneydoğu’nun Yeşil Altının Merkezi Urfa’dan Yükselen Ses

Anlaşma için düzenlenen imza töreninde açıklamalarda bulunan Win Solar Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Burak Günay, “Sürdürülebilirlik kriterleri kapsamında da çevre dostu enerji yatırımlarının hayata geçirilmesi ve doğal kaynaklarımızın verimli kullanılarak ekonomiye kazandırılmasına katkıda bulunuyoruz” dedi.

Egebant CEO’su İbrahim Hatipoğlu da projenin detaylarına ilişkin şu ifadeleri kullandı: “Win Solar ile yaptığımız anlaşma doğrultusunda, öncelikle Şanlıurfa tesisimizin çatılarına 1.089 kWp gücünde bir güneş enerji santrali kurulması için gerekli izin süreçleri tamamlanmıştır. Projenin 7 Kasım 2022 tarihinde tamamlanmasını öngörüyoruz. Bu yatırım ile Egebant güneş enerjisinden yılda 1 milyon 650 bin kWh enerji üretecek ve 775 bin 551 kg/yıl karbon salınımını engelleyecek.”