Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından müdürlüğün eğitim tesisinde tohum dağıtım töreni düzenlendi.

Şanlıurfa'da Trajikomik Olay, Taban Suyu Seviyesini Ölçeceklerdi Bakın Ne Oldu Şanlıurfa'da Trajikomik Olay, Taban Suyu Seviyesini Ölçeceklerdi Bakın Ne Oldu

Törende konuşan Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Aksoy, Şanlıurfa’nın Türkiye’nin önemli tarım merkezlerinden birisi olduğunu söyledi.

Aksoy, "Şanlıurfa, 1,1 milyon hektar tarım arazisi ve 558 bin hektar sulanan alan ile ülkemizin tarımsal alan bakımından 3. sırada yer almaktadır. Mevcut tarım arazisinin yaklaşık yüzde 30’unda buğday, yüzde 25’inde mercimek ve arpa üretimi yapılmaktadır." dedi.

Aksoy, hedeflerinin Tarımsal Üretim Planlamasında rotasyon bitkisi olarak ilin ürün deseninde yer edinmesini sağlamak, bölgenin soya tarım sanayisini geliştirmek, Sözleşmeli Üretim modelinin yaygınlaşmasını sağlamak ve ülkenin soya ithalatını azaltmak olduğunu vurguladı.

Soyanın toprağa olan faydalarından da bahseden Aksoy, baklagil bitkisi olarak soyanın, toprağa azot kazandırması, kendisinden sonra ekilecek olan ürünlerde verimi arttırması ve gübre tasarrufu sağlaması sebebiyle üreticilerin girdi maliyetini azaltma amacına vurgu yaptı.

Proje kapsamında toplam 3,3 milyon TL bütçe ile yüzde 75 hibe destekli 63 ton sertifikalı soya tohumu 93 çiftçiye 6 bin 300 dekar alanda ekim yapılması amacıyla dağıtılacak. 

2 bin ton rekolte beklenen projede, böylece geçen yıl Şanlıurfa soya üretiminin (557 ton) yaklaşık 3,5 katı kadar üretim yapılmış olacaktır.

Gerçekleşen törene GAPTAEM Müdürü İbrahim Çetiner ve Tarım Kredi Kooperatif Bölge Müdür Yardımcısı Bedirhan Şık da katıldı.

Editör: Mehmet Fatih Aslan