Şanlıurfa’da hastanelerde yaralılara oluşturulan 493 toplanma merkezinde kurumlar tarafından bütün ihtiyaçlar karşılanırken 433 sağlık personeli de psikolojik destek vermeye başladı.  

Turgut Özal Parkı’nda kurulan çadırkenti  Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan ile ziyaret eden Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, depremzelere yemek dağıttı.

Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, eski günlere en yakın zamanda dönüleceğini belirtti. Vali Ayhan, herkese geçmiş olsun dileklerini iletti.

"Şimdi yaralarımızı sarma vakti! " diyen Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan "Valiliğimiz,Belediyelerimiz, Kaymakamlıklarımız, Emniyet ve jandarma personellerimiz,Tüm kamu kuruluşlarımız ve  Sivil toplum örgütleriyle sahada depremzede vatandaşlarımızın bütün ihtiyaçlarını hızla temin ediyoruz.

Evlerinden uzakta olan bütün hemşerilerimizin her türlü taleplerini dinleyerek ivedilikle yerine getiriyoruz. Nice zor günlerin üstesinden gelmiş bir milletin evlatları olarak, devlet-millet  yine el ele vererek bu felaketin de üstesinden geleceğiz." ifadelerini kullandı.

Bu arada Şanlıurfa genelinde 253 yapı kullanılamaz hale geldi. Bu yapıların 19’unda arama kurtarma faaliyetleri yürütüldü. Çevre Şehircilik Bakanlığından 117 ekip ile 12 bin 172 binada hasar tespit çalışması tamamlandı. 

Öte yandan depremde yaralanan ve hastanede tedavileri tamamlanan 3 bin 423 kişi taburcu edilirken şuan  33 kişi hastanelerin acil servislerinde 110 kişinin de yoğun bakımda olduğu, 328 kişinin de hastanelerin çeşitli servislerinde tedavi altında olduğu bildirildi.
 

Editör: Urfadasin Haber