Bir restorantta düzenlenen basın toplantısında konuşan Vali Şıldak, 25 Mayıs-2 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek Kültür Yolu Festivali Şanlıurfa ayağı hakkında bilgiler verdi.

Şanlıurfa Valisi Hasan Şıldak, “Böyle bir etkinlik toplam 16 ilde gerçekleşecek. Kültür yolu festivallerinin bir halkasının da bu Urfamız’da gerçekleştirilecek olmasından Urfa adına son derece mutluyuz.  Öa konuda özellikle kültür ve turizm bakanımıza, bakanlık ekibine başta gelen müdürümüz olmak üzere çok teşekkür ederiz. Urfa’mız bunu hak edecek ve sonuna kadar da bir organizasyonla imkânda başarılı bir etkinliği halkımıza oluşturmuş olacağız. Gerçekten şehrimiz pek çok rivayete göre artıları olan hem kültürü turizm değerlerini içerisinde barındıran sadece turizm şehri değil, sadece kültür şehri değil, kültürde turizm şehri olarak kombine eden değerleri yüksek potansiyeli geniş kent. Öyle olduğu için böyle bir etkinliğin düzenlenmesi çok anlamlıdır diye düşünüyorum. İkinci sebep Şanlıurfa'da sosyal bir canlılık konuşacak. Sizin de burada gördüğünüz sloganda da diyor ki şehirde festival var ve festival demek bir sosyal aktivite, bir camiada insanların bir araya gelmesi sadece gençlerin değil toplumdaki herkesin, her yer grubunun uygun bir şekilde izleyebileceği çok çeşitli etkinlikler var. Tekrar bakacak olursak müzik var, konserler var. Her çeşit müzik var. Tiyatro gösteride var, söyleşiler, çocuklara yönelik etkinlikler, astronomi ile ilgili lezzet durakları yer alacak” dedi.

Viranşehir'de Kuyumcu Dükkanına Silahlı Saldırı: Ölü ve Yaralılar Var Viranşehir'de Kuyumcu Dükkanına Silahlı Saldırı: Ölü ve Yaralılar Var

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Yaşayan Miras ve Kültürel Etkinlikler Genel Müdürü ve Türkiye Kültür Yolu Festivali Direktörü Terzi de 16 ilde düzenlenecek festivallerin 8 ay süreceğini ifade etti.

Şanlıurfa’nın farklı kültürlerini sanatsal etkinliklerle harmanlayacaklarını belirten Terzi, şöyle konuştu:

Özellikle Kültür ve Sanatçılar kısmen zaman zaman eğlenceli, keyifli kurbanlar için de güzel anıları, hatıraları kalacağı güzel bir teşrif inşallah dokuz gün boyunca Şanlıurfa'mızda geçmişte. Tüm Türkiye'de yaptığımız tanıtımlarda da güzel bir turizm hareketi öngörüyoruz. Ümit ediyoruz. Daha net tecrübelerimizin açılışını gösteriyor. Zira iki bin yirmi birde başlayan bir coğrafya festivali ve artık bugün itibariyle de bir genel müdürlüğümüz peşinde daha profesyonel bir şekilde hayatını devam ettiriyor. Geçtiğimiz yıl yoğun bir şekilde yapıldığı için on altı şehirde devam ediyor. Sayın bakanımızın da iki bin yirmi dört bahsettiği gibi her gün beş şehrin temeli devam edecek. Farklı bölgelerden beş şeritlenerek devam edecek.”

Editör: Mehmet Fatih Aslan