Şanlıurfa’da hem valilik hem de büyükşehir belediye başkanlığı yapmış olan Celalettin Güvenç’in memleketi Kahramanmaraş’ta aday gösterilip gösterilmeyeceği memleketi kadar Şanlıurfa’da da merak ediliyordu.

Şanlıurfa'da valilik yaptığı dönemde AK Parti tarafından Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan adayı gösterilen Celalettin Güvenç seçildikten sonra önemli hizmetlere imza attı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Balamir Gündoğdu’yu transfer ederek Şanlıurfa Büyükşehir belediyesinin kurumsallaşmasında önemli bir alt yapı oluşturdu.

 Celalettin Güvenç'in Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı kısa sürdü. İstifa etti ve memleketi Kahramanmaraş'tan AK Parti'den Milletvekili oldu ve Türkiye Büyük Millet Meclisine(TBMM) girdi.

CELALETTİN GÜVENÇ’İN BUNDAN SONRAKİ SİYASİ SERÜVENİ MERAK KONUSU OLDU

DEM Parti Urfa il Eş Başkanı, AK Parti İl Başkanına "Hodrimeydan"Dedi DEM Parti Urfa il Eş Başkanı, AK Parti İl Başkanına "Hodrimeydan"Dedi

İki dönem milletvekili olan ve TBMM’de 2 dönem İçişleri Komisyon Başkanlığı yapan Celalettin Güvenç, son genel seçimlerde milletvekiliğinde aday gösterilmedi.  O da bu kez memleketi Kahramanmaraş’ta 31 Mart 2024’te yapılacak yerel seçimler için Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday adayı olmuştu. AK Parti adayların geçtiğimiz gün açıkladı ve milletvekilliği için aday gösterilmeyen Celalettin Güvenç, memleketinden büyükşehir belediye başkanlığında da aday gösterilmedi. 

Celalettin Güvenç bundan sonraki siyasi serüveni nasıl devam edeceği merak konusu oldu.

ABDULLAH ERİN’E MARDİN İÇİN ŞANS VERİLDİ

İçişleri Bakanlığında müşavirlik, Adıyaman’da da valilik yapan Abdullah Erin, 31 Mart 2024 yerel seçimleri için AK Parti’den memleketi Mardin’de büyükşehir belediye başkan aday adayı olmuştu.

Bugüne kadar HADEP’in yeni ismi ile DEM Partisi’nin yönetiminde olan Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin AK Parti’ye geçmesi konusunda aday adayların ince elenip sık dokundu.

Mardin’in sosyolojik dokusunda yer alan Arap, Kürt vatandaşlar tarafından ciddi bir karşılığı olan Abdullah Erin’in Mardin Büyükşehir Belediyesi adayı olarak gösterildi. AK Parti, Abdullah Erin ile Mardin'de önemli bir avantaj yakaladı.

CHP’DEN SİNOP’U ALMAK İÇİN GÜNGÖR AZİM TUNA’YA ŞANS VERİLMEDİ

Şanlıurfa’da Valilik yapan Güngör Azim Tuna da memleketi Sinop’tan AK Parti’den aday adayı olmuştu. Çanakkale ve Eskişehir’de de valilik yapan Güngör Azim Tuna, valilik görevlerindeki birikimlerini memleketi Sinop için değerlendirmek istiyordu.

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) yönetiminde olan Sinop Belediyesi’nin de AK Parti’ye geçmesi için aday adayları üzerinde ciddi çalışmalar yapıldı. Şanlıurfa eski Valisi Güngör Azim Tuna aday gösterilmeyerek ona bu şans tanınmadı. 

Editör: Urfadasin Haber