Güvercin mezatı için bir araya gelen kuş sahipleri, gözleri gibi baktıkları hayvanlarını görücüye çıkarıp satıyor. Mezatta, güvercinler ilk olarak belirlenen taban fiyattan satışa çıkarılıyor, alıcıların fiyatı artırmasıyla satış son teklifle sona eriyor.

FMmHtCgWYAEVXAm

 ÇOCUĞU OLMAYAN AİLELERE ADAKLIK KUŞLAR VERİLİYOR İŞTE O EFSANE

Kuş sevdasının kendisine babadan miras olduğunu söyleyen Gaffar Öztekin, “ Demkeş cinsi kuşlar çocuğu olmayan ailelere adak olarak verilir. Bunlar Şanlıurfa tarafında beslenir. Çocuğu olmayan ailelere adaklık verilir. Bunlar o evde yumurtlarsa çocuğu olmayan insanların da çocukları oluyor. Bu kuşlar o amaçla adaklık kuş diye beslenen ‘Demkeş’ kuşlar” ifadelerini kullandı.

ATMACA KUŞLARINDAN ÇOK DERTLİLER

Kahvehanede dostlarıyla birlikte çay içerek kuşları seyrettiklerini ifade eden vatandaşlar, fazla kuşlarını satmak isteyen güvercin sevdalılarının burada kuşlarına alıcı bulduğunu ve bu işin de ihale usulü olduğunu vurguladı. 
Güvercin severlerin en büyük sıkıntısı atmaca cinsi kuşlar. Çünkü Atmacalar uçurdukları güvercin yavruları alıp götürüyorlar, yiyorlar. Atmacaya önlem yok, açsa alır, toksa vurur kellesini koparır atar gider. Bu zamanlarda yavru uçurmak çok zor.