Şanlıurfa'daki hekimler sağlıktaki şiddet ve maaşlarla ilgili basın açıklaması yaparak 2 gün iş bırakma eylemini başladıklarını duyurdu.

Aile hekimleri Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde toplanarak sağlıkta şiddet, hekim ve sağlık çalışanlarının ekonomik koşullarına ilişkin taleplerini dile getirerek basın açıklaması düzenledi.

Düzenlenen basın açıklamasına Hekimler Birliği Şanlıurfa Şubesi, Hekimsen Şanlıurfa Şubesi, Tabipsen Şanlıurfa Şubesi ve Şanlıurfa Aile Hekimleri Derneği katıldı. Kalabalık hekim grubu adına açıklamayı ise Aile Hekimi Hacı Yusuf Eryazgan, yaptı.

Harran Üniversitesi'nde Hastadan 9 Santimlik Kist Çıkarıldı Harran Üniversitesi'nde Hastadan 9 Santimlik Kist Çıkarıldı

Aile Hekimi Hacı Yusuf Eryazgan, “26-27 Mayıs’ta sendikal haklarımızı kullanarak iş bırakıyoruz” dedi.

“HAKKIMIZI ARAMAYA DEVAM EDİYORUZ”

Hacı Yusuf Eryazgan, açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı: “Bizler hekimler olarak derdimizi meramımızı anlatamaya her platformda hakkımızı aramaya devam ediyoruz. Peki diyeceksiniz var mı bir sonuç? Evet bir sonuç olduğu söyleniyor ama dağ fare doğurdu bile diyemiyoruz ne yazık ki. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ve Sağlık Bakanın hazırladığı ve kamuoyuna meclise sunduğu açık açık taslaklarını yayınlamadığı ancak konuşmalarında ve sosyal medyada bahsettiği taslağı incelediğimizde gözümüze çarpan noktalar şunlar. Birincisi hekimlerin emekliliğine yansıyacak net bir maaş artışı yok sadece döner sermaye adı altında verilen ek ödemenin merkezi bütçeden verilmesi var ki bu bir maaş artışı değildir, ayrıca bu ek ödemelerin nasıl ne yöntemle emekliliğe yansıyacağında meçhul.

“YOKSULLUK SINIRI 17.340 TL”

Ülkede resmi yoksulluk sınırının 2022 mayıs ayı 17.340 TL olduğu bir ortamda ülkenin hekimlerini yoksulluk sınırına mahkûm etmek insafsızlıktır. Bunu düzeltiyormuş algısı yaratmak bununla ilgili Temmuz’da zaten resmi olarak yapılmak zorunda olan memur maaşı enflasyon farkını algı yöntemleriyle maaşlarını artıracağız demek için kullanmak aklımızla dalga geçmektir.

İkinci konu aile hekimlerinin iş güvencesini ortadan kaldıran ceza yönetmeliğinin kaldırılması ile ilgili bir tasarı metin göremedik. Aile hekimleri 1 yıldır bunun için eylemde ve bu eylemlerinden bu yönetmelik kalkmadan vazgeçmeyecekler.

“ÖLÜ DOĞMUŞ BİR YASADIR”

Üçüncü konu şiddet ile ilgili yasa tasarısında hekime şiddet konusunda şiddet ancak bir yaralamaya dönüştüğü zaman bir tutuklama olacağı ortaya çıkıyor yani kişi hakaret, küfür, tehdit ettiğinde   tutuklama olmayacak ayrıca bu suçu işleyen birinin cezasının ertelenmesinin paraya çevrilmesinin önünde geçilmiyor. Bu haliyle uygulanabilirliği olmayan şiddeti engellemeyecek ölü doğmuş bir yasadır.

Dördüncü konu ise malpraktis konusu bu konuda ne yazık ki konu tamamen hekimleri ilgilendirirken oluşan kurulda 7 kişiden 2’si hekim olacağı öngörülmüş yani malpraktis var ama kurulda hekim yok diyoruz ve bizde hakimler gibi bu sorunlardan korunmak istiyoruz.

“SENDİKAL HAKLARIMIZI KULLANRAK İŞ BIRAKIYORUZ”

Sözün özü BOL ALGI BOL ALKIŞ VAR AMA ÇÖZÜM YOK !! Hekim birliği sendikası, Hekimsen sendikası, Şanlıurfa aile hekimleri derneği olarak olmayan bu çözümler için 26-27 MAYISTA SENDİKAL HAKLARIMIZI KULLANRAK İŞ BIRAKIYORUZ. Bizler sadece kendi haklarımız için burada değiliz halkın sağlığı için bu yapılanlara itiraz ediyoruz” dedi.