Şanlıurfa’da, "Sudan Ucuz" sözü tarih oldu. Çünkü su ve atık su tarife ücretine yüzde 25 zam yapılması Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Meclisinden kabul edildi.

ŞUSKİ Abone İşleri Daire Başkanlığı, su abonelerinden alacağı 335 Milyon TL’yi tahsil edemeyince ŞUSKİ’nin hareket kabiliyetinin düştüğü gerekçesiyle su ve atık suya zam yapılmasını istedi. 

SU TAHSİLATINI YAPAMAYAN ŞUSKİ, ÇAREYİ ZAM YAPMAKTA BULDU

Su ve atık suya yüzde 25 zam yapılmasını önce Belediye komisyonuna taşıyan ŞUSKİ, komisyonda aradığı desteği buldu. Komisyonun su ve atık suya yüzde 25 zammı uygun bulmasının ardından konu belediye meclisi gündemine geldi. Mecliste su zammına muhalefet partilerin üyeleri, karşı çıksa da suya yüzde 25 zam yapılması, AK Parti ve MHP’li üyelerin oy çokluğu ile kabul edildi.

“ŞUSKİ’YE ÇEKİ DÜZEN VERİLMELİ! ŞUSKİ’NİN DEDAŞ’TAN NE FARKI KALDI?” 

Suya zam yapılmasına karşı çıkan HDP ve Saadet Parti meclis üyeleri, ŞUSKİ’nin 2-3 ayda bir suya zam istemesi ile karşı karşıya kaldıklarını dile getirerek ŞUSKİ’nin kamu zararına yol açtığını ifade ettiler. ŞUSKİ’nin bütçesi kadar parayı abonelerinden tahsil edememesini eleştiren meclis üyeleri “Önce piyasadaki paralarını tahsil etsinler sonra meclise gelsin zam istesinler. Bu şekilde olursa borcunu ödeyen vatandaşı da su zammı ile cezalandırmış olurlar. 

ŞUSKİ’ye bir çeki düzen verilmesi lazım. ŞUSKİ’nin 2-3 ayda bir meclise su zammı ile gelmemesi gerekir. Bu gidişle ŞUSKİ de yavaş yavaş DEDAŞ’a benzemeye başladı. Meclisimize soruyorum; ŞUSKİ’nin DEDAŞ’tan ne farkı kaldı? ” ifadelerini kullandılar.

RESMİ KURUMLAR BİLE ŞUSKİ’YE SU BORCUNU ÖDEMİYOR VATANDAŞ NASIL ÖDESİN!

Kredi Kartı Kullananlar Dikkat! BDDK Duyurdu! Kredi Kartı Kullananlar Dikkat! BDDK Duyurdu!

ŞUSKİ Abone İşleri Daire Başkanlığından alınan bilgiye göre su abonelerinden resmî kurumların 55 Milyon TL borcu bulunuyor. Devlet kurumları bile su borcunu ödemeyecek duruma gelirken ŞUSKİ’nin abonelerden 335 milyon alacağının detayları şöyle;
ŞUSKİ’nin mesken abonelerinden tahsil edemediği 163 Milyon TL’si bulunuyor.
ŞUSKİ’nin İş Yerleri Abonelerinden Alacağı 41 Milyon TL ama tahsil edemiyor.
İnşaatlardan ŞUSKİ’nin su bedeli alacağı ise 5 Milyon TL 
Resmi Kurumların ŞUSKİ’ye borcu ise 55 Milyonu TL . 
ŞUSKİ’nin köylerdeki su abonelerinden tahsil edemediği paranın miktarı ise 58 Milyon TL.