Dağ ceylanlarıyla bilinin Şanlıurfa, hayvan çeşitliğinde de adından söz ettiriyor. Özellikle Tek Tek Milli Parkı içerisinde yaşamlarını sürdüren çok sayıda hayvan bazen insanların da yaşadığı alanlara iniyor.

Bunlardan bir tanesi olan Alageyik, ilçe merkezine gelerek vatandaşlarca kayıt altına alındı.

Akçakale Devlet Hastanesi bahçesinde koşan Alageyiği fark eden bir vatanda, duvardan atlayarak gözden kaybolan geyiği cep telefonu ile kayıt altına aldı.

Alageyikler biyoçeşitlilik açısından Türkiye’nin en önemli memeli otçul türlerinden biri olmaya devam etmektedir. Türkiye’de alageyiğin doğal olarak bulunduğu tek bölge olan Antalya Düzlerçamı Yaban Hayatı Geliştirme Sahası, türün aynı zamanda gen merkezidir.

Yanan Otomobili Çevredeki Vatandaşların Söndürme Çabası Takdir Topladı Yanan Otomobili Çevredeki Vatandaşların Söndürme Çabası Takdir Topladı

Geyik, Anadolu tarih ve kültüründe önemli bir değere sahiptir. Türk sanatının hemen her döneminde geyik figürünü sıkça görmek mümkündür. Geyik, göçebe hayatı yaşanan Orta Asya’da olduğu gibi yerleşik düzene geçilen Anadolu coğrafyasında da en çok işlenen simgelerden biri olmuştur.

Koku Ve İşitme Duyuları Gelişmiş

Alageyikler oldukça ürkek hayvanlardır ve bu nedenle sürekli tetiktedirler. Benzer türleri gibi koku alma ve işitme duyuları oldukça gelişmiştir. Onlarca metre uzaktan rüzgâr vasıtasıyla kokuları alabilir ve o alanı terk ederek daha korunaklı ormanların derinliklerine doğru kaçabilirler.