Türkiye'de yaz aylarının gelmesiyle birlikte zehirli hayvan sayısında da artış yaşanması bekleniyor. Özellikle yılanlar ve akrepler vatandaşlar tarafından en çok korkulan hayvanların başında yer alıyor. Türkiye'ye özgü bir tür olduğu bilinen kara akrep de yuvasından uyandı. Her an Güneydoğu Anadolu bölgesinde kendisini gösterebilir. 

Türkiye’nin Gündemine Oturan Seçim Sandığına İlişkin Kaymakamlıktan Açıklama Türkiye’nin Gündemine Oturan Seçim Sandığına İlişkin Kaymakamlıktan Açıklama

Harran Üniversitemiz bünyesinde GAP İdaresi Başkanlığı tarafından desteklenen Akrep Venom Merkezi içerisinde, akreplerin doğal hayata adaptasyonlarına yönelik özel bir bahçe de bulunuyor.

18 yıldır akrepler üzerinde araştırma yapan Prof. Dr. Aydın Yağmur, Türkiye'deki akrep faunasını belirlemeye çalışan bir isim.  

Prof. Dr. Aydın Yağmur, "Tespit ettiğimiz bu türün, aslında 100 yıldır Türkiye'de olduğu biliniyor. Özellikle Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Diyarbakır, Mardin, Şırnak ve Batman illerinde görülüyor. Halk arasında kara akrep olarak biliniyor.

Bu türün Şanlıurfa popülasyonu panzehir için kullanılıyordu. Bu türlerin zehirleri, çeşitli kanser çalışmalarında, sinir sistemi kökenli hastalıkların tedavisinde kullanılacak özelliklere sahip. Ayrıca çeşitli ilaç araştırmalarında rahatlıkla kullanılabilir, kozmetik sektöründe de bu akrebin zehrinin kullanılabileceğini düşünüyorum.

Yürüttüğümüz bilimsel çalışmalarda vücut morfolojisindeki farklardan dolayı İran'daki türden farklı olduğunu tespit ettik. Türkiye'deki türün özgün bir tür olduğu ortaya çıktı. Türkiyeli anlamına gelen 'Androctonus turkiyensis' ismini verdik."dedi.