Şanlıurfa Valiliğinden Sürücülere Çağrı! Şanlıurfa Valiliğinden Sürücülere Çağrı!

Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Şanlıurfa Şube Müdürlüğü yapılan sayım şube müdürlüğünün sınırları içerisindeki Karkamış Taşkın Ovası Sulak Alanının Karkamış Barajı ve Birecik Barajı kısımlarında yapıldı.

Sayımda görülen kuş türleri teker teker fotoğraflanarak sayımı yapıldı ve kayıt altına alındı.

Sayıma DKMP 3 Bölge Müdür Yardımcısı Mehmet Gürkaynak, Yaban Hayatı Şube Müdürümüz Reşat Ektiren, Şube Müdürü Onur İnan, teknik personel ve kuş uzmanları katıldı.

KUS2

Su kuşu popülasyonlarının ve sulak alan ekosistemlerindeki değişimlerin uzun dönemde izlenebilmesi için ülke genelinde, Tarım ve Orman Bakanlığının koordinasyonunda kış ortası su sayımları (KOSKS) her yıl Ocak ayında yapılıyor.

Yürütülen çalışma ile Türkiye genelinde sulak alanlardaki su kuşu değişimleri mevsimsel olarak izlenirken önemli veriler elde ediliyor.

Kış ortası su kuşu sayımları, su kuşu popülasyonlarının ve sulak alan ekosistemlerindeki değişimlerin uzun dönemde izlenebilmesi için kullanılan temel yöntemlerden birisi olarak kabul ediliyor.

Sayımlarla, sulak alanlar ve türler bazında su kuşu popülasyonlarının kısa ve uzun vadede gösterdikleri değişimler izlenirken, türlerin kış aylarındaki dağılımlarını belirlemek ve ortaya çıkan veriler ışığında alanlar ve kuş türleri için koruma öncelikleri oluşturuluyor.

Sayımlar sırasında alanlar hakkında toplanan veriler güncelleniyor.