6 Şubat Depreminde Şanlıurfa'da 82 bin konut hasar gördü. Depremle birlikte konut sıkıntısının yaşandığı Şanlıurfa'da  kira fiyatlarında yüzde 200'e varan artışlar yaşandı.

Mülk sahipleri ise yasal kira artış oranlarını yetersiz bularak ya kiracılarından belirlenen oranların üzerinde kira artışı talep ediyor ya da çeşitli gerekçelerle kiracısını çıkarıp konutunu daha yüksek ücretlerle kiraya vermek istiyor.

Kiralık ev arayan kişi sayısı artarken kiralık ev sayısının doğru orantılı olarak artmaması ve ülkede her şeye zam gelmesi kiralara yapılan fahiş zammın en büyük nedeni olarak gösteriliyor.

Arz talep arasındaki dengesizliğe, fırsatçı ev sahiplerinin talepleri de eklenince kiralık ev fiyatları katladı.  Birçok kiracı şehir merkezine uzak noktalarda ev arayışına girdi.

Şanlıurfa'da dejavantajlı mahalelerde bile kiralık ev fiyatları 4 bin liranın üzerine çıkarken  oratalama şehirleşmenin olduğu semtlerde ise 20 bin liraya ulaştı.

KİRA ARTIŞLARINDA KANTARIN TOPUZU KAÇTI

Şanlıurfa'da daha 2 yıl öncesine kadar ev sahibi kiracısına her yıl yüzde 10 zam isterken 2 yıldır kira artışlarında kantarın topuzu kaçtı. Mülk sahipleri kime ne tutturusa ona göre kira belirlediği ve kira artışı yaptığı Şanlıurfa'da kiracılar zor günler yaşıyor.

YILLIK KİRA ARTIŞINI EV SAHİPLERİ MUALLAKTA BIRAKIYOR, "SENEYE ŞARTLARA BAKAR KİRA ARTIŞINI ONA GÖRE YAPARIZ" DİYOR

Ev sahibi kiraya verdiği dairesine bir sene sonra yüzde kaç oranında kira artışını muallakta bırakıyor ve  "O gün gelsin o günün şartlarına bakarız. Ona göre kira artış  yaparız " diyor.

EV SAHİBİ, KİRACISINI ÇOCUKLARININ ÖNÜNDE RENCİDE EDİP TEHDİT ETTİ. OLAY MAHKEMEYE TAŞINDI

Bu durum ise kiracı ile ev sahibini karşı karşıya getiriyor. Zaman zaman Şanlıurfa'da kavgalar bile çıkıyor. Ev sahibi evi basıp kiracısına tehditler savuyor. Bu konuda Şanlıurfa'nın Karaköprü İlçesi Esentepe Mahallesinde C.A., ev sahibinden şikayetçi oldu, yargıya müracaat ederek davacı oldu. Şanlıurfa buna benzer olaylar son zamanlarda sıkça yaşanıyor.  

EMLAKÇILAR, YÜZDE 25 SINIRLAMASINI MAKUL BULMUYOR

Depremden sonra devletin kira artışları için yüzde 25 zam sınırlaması getirmesine rağmen bu sınırlamaya uyulmuyor. Emlakçılar da herşeye farklı oranda zam geldiğini gerekçe göstererek yüzde 25 sınırlamasını doğru ve hakkaniyetli bulmuyor. Emlakçılar " Yüzde 25 bizim için makul bir artış oranı değil" diyor.

Editör: Urfadasin Haber