Şanlıurfa’da hayvan barınağın yıkılıp köpeklerin sokaklara salınmasının ardından sokaklar köpeklerden geçilmiyor

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi hayvan Barınağını yıktı, yerine yenisini yapmak için çalışma başlattı. Hayvan barınağındaki köpeklerin sokaklarda başı boş bir şekilde gezmesi yerli ve yabancı turistlerin yanı sıra Şanlıurfalıların da korkuşu rüyası oldu.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın belediyelere talimat vermesine rağmen Şanlıurfa sokak köpekleri başı boş bir şekilde sürü halinde dolaşması dikkat çekiyor.

BAŞIBOŞ KÖPEKLERDEN ÇOCUKLARIMIZ DIŞARI ÇIKAMIYOR

Urfadasın haber sitesine konuşan Şanlıurfalı Tarkan Özer “Köpekler şuan Süleymaniye mahallesine kadar taşmış. Çocuklarımız korkudan dışarı çıkamıyor. Yetkililerin buna bir çözüm bulması gerekiyor. İnsanlarla hayvanlar bir arada olmaz. Burası köy ortamı değil iç içe yaşayamazlar. Evcil köpeklerde değil sokak köpeği sonuçta. Köpekler aç kaldığı zaman bunların bir hastalıkları var mı? Ne olduğunu da bilemiyorsun bu yüzden yetkilerin buna bir çözüm bulmasını istiyoruz. ” dedi.

TRAFİKTE DE TEHLİKE SAÇIYORLAR 

Yine Haşimiye Yine Telekom Yine İnternet Yok! Yine Haşimiye Yine Telekom Yine İnternet Yok!

Mustafa Satış da “Ben Eyyübiye’de oturuyorum. Çocuklarımızı fırına gönderiyoruz. ‘Baba sokakta köpekler var ben gidemiyorum’ diyorlar. Okula gidemiyorlar sokaklar köpek dolu. Kimse bunlara sahip çıkmıyor. Üstelik trafikte bile köpekler bize zorluk çıkarıyorlar. Ani fren yaptığımız zaman köpeklere çarpmamak için arkadaki araba bize vuruyor. Arabalarımıza çarpıyorlar. Büyüklerimizin buna bir çözüm bulmasını istiyoruz. “ifadelerini kullandı.

Fethi Korkut” Köpekler daha barınak buradayken bile açlıktan salgın hastalıklardan öldüklerini biz görüyorduk. Barınak buradan kaldırıldıktan sonra halkın desteğiyle bazı köpekler hayatta kalmaya çalışıyor. Geri kalanı da kuduz gibi farklı hastalıklardan çoğu burada ölmekte. Doğru bir şey değil çocuklar açısından piknik yapan aileler açısından   tehlikeli. Hastalık konusunda geride kalan hayvanların böyle bırakılmaması bir çare bulunması gerekiyordu. Barınak nereye taşındıysa hayvanlarında oraya alınması gerekiyordu” şeklinde konuştu.

Mahalle sakini Halil Demir de “Ben kendim buna şahit oldum. Kendim gittim orada bir kedi sahiplenmek istedim. Ölü hayvanlar canlı hayvanlarla yan yanaydı. Yemleri yoktu. Korunaklı değillerdi. Kediler köpeklerle aynı yere gidebiliyorlardı. Kedilerin bazıları köpekler yüzünden ölmüşlerdi. Orda saldırıya uğramışlardı. Ağaçların tepesinde açlıktan ölen kedileri gördüm. Türkiye de barınaktaki hayvanların yardım severler sayesinde batı şehirlerinde zengin insanlar sayesinde   bakılabiliyor burada öyle bir şansları yok. Sokaklara salınanlar arabaların altında kalanlar çocuklara saldıranlar bazen okula gittiğimde çocuklar söylüyorlar köpek saldırdı yada kedi saldırdı.” dedi.