Şanlıurfa’da depremlerin ardından yapılan hasar tespit çalışmalarında kent genelindeki 677 okul binasının az hasarlı olduğu belirlendi. Bu kapsamda İl Milli Müdürlüğünce depremin hemen ardından okul binalarında başlatılan tadilat ve onarım çalışmaları devam ediyor.

Okulların son durumuyla ilgili açıklama yapan İl Milli Eğitim Müdürü Fevzi Kurt, az hasarlı okullarla ilgili çalışmaların son sürat devam ettiğini söyledi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü mühendislerince okullarda yapılan hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini belirten Kurt, "Bu çalışmalar kapsamında okullarımızda hasarsız, az, orta ve ağır hasarlı binalarımız tespit ediliyor. Hasarsız binalarımızda 1 Mart'ta eğitim öğretime başlayacağız. Şu anda az hasarlı okullarımızda tamirat tadilat çalışmaları başlattık. Bu okullarımızı 1 Mart'ta yetiştirip diğer hasarsız okullarımızla birlikte eğitim öğretime açmayı planlıyoruz." Dedi.

Orta hasarlı okullarda eğitim verilmeyecek

Orta hasarlı okullarla ilgili uzun bir süreç gerektiğini dile getiren Kurt, kent genelinde orta hasarlı 30 civarında okulun bulunduğu ifade etti.

Okullarla ilgili maliyet hesaplamalarının yapıldığını anlatan Kurt, şunlar kaydetti:

"Şu anda orta hasarlı okullarımızda eğitim öğretim yapılması mümkün değil. Bu orta hasarlı okullarımızla ve oradaki öğrenci ve öğretmenlerimizle ilgili çalışmalarımız var. Orada okullarımızı en yakın okullara taşıyacağız. Bu konuyla ilgili planlarımız devam ediyor. Bunun yanında ağır hasarlı okullarımız var. Hilvan'da 2, Karaköprü'de 1 okulumuz var. Buradaki ağır hasarlı okullarımız tamamen yıkıp yeni okullar yapacağız."

Kurt, 1 Mart öncesinde hazırlıkların devam ettiğini dile getirerek şöyle devam etti:

"Çocuklarımız okullarına geldiklerinde temiz ve nezih bir ortamda eğitim görmeleri için gece gündüz ekiplerimiz çalışıyor. 1 Mart itibarıyla ilimizdeki tüm okullar gerek devlet okulları gerek özel okullarımız mutlaka deprem raporu almış olacak. Hasarsız ya da az hasarlı olup tamir ve onarımı yapılan okulları hizmete açacağız inşallah. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünce 'sağlam' raporu verilmeyen okullarda kesinlikle eğitimi başlatmayacağız. Bununla ilgili Bakanlığımız gerekli her türlü kolaylığı bizlere sağlıyor."

Editör: Urfadasin Haber