Organ bağışı uzun süre duran Şanlıurfa’da, İl Sağlık Müdürlüğü farkındalık oluşturmak için il ve ilçelerde stantlar kurdu.

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü, tüm kamu Hastaneleri, İlçe sağlık müdürlüklerinde ve şehrin belli noktalarından halkı bilgilendirmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla stantlar kurduğunu duyurdu. Kurulan stantlarda Vatandaşlar bilgilendiriliyor, bağışçı olmak isteyen vatandaşların bilgileri alınıyor.

Organlarını bağışlayan gönüllü bağışçılar şöyle söyledi; “Organ bağışında bulunmak hiç aklımda yoktu. Alışveriş yaparken kurulan standı gördüm ve organlarımı bağışladım. Sevaptır, herkese tavsiye ederim. Sonuçta Allah rızası için yapıyoruz” 

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dt. N. Esma Uğurlu “Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü olarak tüm kamu hastanelerimiz, özel hastaneler ve üniversite hastanelerimizde halkımıza bağışçı olarak kayıt toplama ve bilgilendirme çalışmaları yürütmekteyiz. Bununla alakalı olarak da bulunmuş olduğumuz AVM'de açmış olduğumuz stantla ‘Organ Doku Bağış Haftası’ münasebetiyle vatandaşlarımıza bilgilendirmeler yaparak organ bağışı yapmak isteyen vatandaşlarımızın başvuru taleplerini kayıt etmekteyiz. 

Metrolife Hastanesi’nden Harran Üniversitesi Başhekimine Ziyaret Metrolife Hastanesi’nden Harran Üniversitesi Başhekimine Ziyaret

Organ bağışı kişi hayatta iken kendi özgür iradesiyle, organlarının tamamını ya da bir kısmını ölümden sonra vasiyet etme işlemidir. 18 yaşını aşmış, akli dengesi yerinde olan herkes organ bağışı yapabilmektedir. Yalnızca yoğun bakım ünitesinde tedavi gören hastalarda, solunum cihazına bağlı olarak tedavi görmüş olan hastalarımızda beyin ölümü gerçekleştikten sonra organ nakli yapılabilmektedir. Aile onayı olmadan hiç kimsenin organları alınamaz ve kullanılamaz.

Hangi organlar nakil edilebilir?

Kalp, böbrek, akciğer gibi organlarımız deri, kornea gibi doku ve organlarımızda yer almaktadır. Organ bağışı yapmak isteyen vatandaşlarımız Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğümüze, ilçe sağlık müdürlüklerimize tüm hastane ve aile sağlığı merkezlerimize başvuru yapıp daha detaylı bilgi alabilmektedirler. Halkımızın organ bağışı konusunda duyarlı olmalarını istemekteyiz. Unutmamalıyız ki “her organ bağışı yeni bir hayattır” dedi.