Özelikle Şanlıurfa Turizminin kalbinin attığı yerlerde 5-6 saatlik otopark ücreti olarak 300 TL alınıyor.

Otoparkçılar ile müşteriler arasında zaman zaman tartışmaların yaşandığı olay yerine zabıta ve polis çağırmasına kadar gerginliği artığı bildirildi.

Bazı otoparklerın fişte bile kesmediği iddia edilirken fiş kesenlerin de 100 ile 120 TL ücret aldığı ileri sürüldü.

Otoparklardaki fahiş fiyatlar, TUİK verilerine göre 2 milyonu aşkın nüfusu ile Türkiye'nin en kalabalık 8'inci şehri olan Şanlıurfa'da, trafik sorunu adeta kangren haline dönüştürüyor.

Şanlıurfa'da Anız Yangınlarına Karşı Valilik Teyakkuza Geçti Şanlıurfa'da Anız Yangınlarına Karşı Valilik Teyakkuza Geçti

OTOPARKÇILARIN FAHİŞ FİYATLARINDAN DOLAYI HALKIN YÜZDE 80'İNİ ARABASINI SAĞA SOLA RASTGELE PARK EDİYOR

Şanlıurfalı vatanadaşlar ismini vermeyen biri "Urfa'da park sıkıntıları çok yaşanıyor. Ben kendi arabamla geldim. Mecburiyetten arabamı yolun ortasına park ettim; çünkü otoparka gidip 300 lira vermek zorunda kalacam. Yada risk alıp arabamı rastgele park ediyorum. Bin de bir Trafik cezası yada çekici gazabına uğrayan oluyor. Bana hiç denk gelmedi.

İnşallah yerel yöneticilerimiz Urfa'daki park sorununu çözerler.. Önce mevcut otoparkları denetler. Ücret sorunu çözerler.Çoğu da ruhsatsız bu otoparklar. Otoparklara bir çekin düzen verilmesini istyoruz. Zabıatanın polisin denetimlerini, kontrollerini artırması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

BAKANLIĞIN YÖNETMENLİĞİNİ TAKAN BELEDİYE YOK!

Bu arada Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca  Otopark Yönetmeliğini takan belediye bulunmuyor.

Bakanlığın Otopark Yönetmeliğine göre dükkan ve mağazalarda her 50 metrekare için 1 adet otopark zorunluluğuna uyan yok.

Sit alanlarında belediyelere parsel dışı otopark yeri için azami mesafe bin 500 metre ve yürüme mesafesi 2 bin metre olması gerekiyor.

Otopark bedeli alındıktan sonra 5 yıl içinde bölge otoparkı yapma kuralı buunuyor. 250 metrekareden küçük parsellerde riskli yapıların yerine yapılacak yapılar için yüzde 25 bedel ve yol üstü geçici parklanma ile iskan verilebilmesi kuralı bitişik nizam olması şartıyla 350 metrekare olması gerekyor.

Editör: Urfadasin Haber