“Her şeyin başı sağlık ” sloganıyla halkı bilinçlendirme amacıyla, Şanlıurfa GAP vadisinde sağlık sokağı kuruldu.

Şanlıurfa’da Görevli Uzman İsimden Sıcak Hava Uyarısı Şanlıurfa’da Görevli Uzman İsimden Sıcak Hava Uyarısı

 Sağlık sokağında halka, Anne Sağlığı, Çocuk Sağlığı, Akılcı İlaç, Anne sütü, Gebe okulları, Kanser gibi birçok konularda eğitim ve bilgilendirme yapıldı.

Şanlıurfa GAP vadisinde kurulan sağlık sokağında konuşan Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri başkanı Ögr. Üys. Dr. Abdullah Solmaz yaptığı açıklamada,

“Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Başkanlığı olarak her şeyin başı sağlık şiarıyla ilkini Birecik’te gerçekleştirdiğimiz sağlık sokağı projemizi bugün Şanlıurfa ilinde GAP vadisinde gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Bu projedeki amacımız Şanlıurfa ilindeki vatandaşların birinci basamak sağlık hizmetleri ve sağlıklı hayat merkezlerimizde verilen faaliyet ve etkinliklerin daha farkındalığını artırmak adına bu eylemi gerçekleştirdik. Şuan bu alanda ağız diş sağlığı, kanser taramaları, aşılama hizmetleri ve obeziteye yönelik vatandaşlarımıza bilgilendirme ve aktiviteler gerçekleştirmekteyiz.

Şanlıurfa ilinde Yenidoğan ölümlerini azaltma adına İzmir ve Konya ilimizden çok değerli hocalarımızın katılımıyla NRP eğitimi gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Toplam 3 sınıf 60 Sağlık personeline NRP eğitimi 3 gün boyunca uygulanarak sertifikaları teslim edildi. Bu faaliyetler sonucunda vatandaşlarımızı özellikle hasta olmadan koruyucu sağlık hizmetleri farkındalığının artırılması adına vatandaşlarımızı aile sağlık merkezlerimize, sağlıklı hayat merkezlerimize bekliyoruz.

Hep birlikte daha sağlıklı bir hayat sürmek adına hasta olmadan önce koruyucu sağlık hizmetleri ön plana çıktığı bu merkezlere gelerekten daha sağlıklı bir hayat sürmeyi hedefliyoruz. Çok teşekkür ediyorum” dedi.