Şanlıurfa genelinde birçok bölgede yetiştirilen zeytini bahçelere giren işçiler bin bir zahmetle topluyor. Toplanan zeytinler elekten geçirildikten sonra sofraları yolculuğu başlıyor.  2 saatlik zahmetli yolculuğunun ardından sofraların vazgeçilmezi olan zeytin salamura oluyor.

 Şanlıurfa GAP Havalimanında Akıl Almaz Hırsızlık !  Şanlıurfa GAP Havalimanında Akıl Almaz Hırsızlık !

Bu arada yağlık zeytinin hasadına yağmurlardan sonra başlanacağı belirtiliyor.Yağı elde edilecek olan zeytinin bir kaç yağmur yenmesinin önemli olduğu üreticiler tarafından kabul görüyor.

Şanlıurfa'da zeytin üretimi her geçen gün artıyor

Öte yandan son yıllarda gelir açısından önemli bir konuma gelen zeytinin üretimi Şanlıurfa'da artıyor. Şanlıurfa Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından da desteklenen zeytin yetiştiriciliği için Nizip yağlığı, derik zeytini ve çevrede bulunan gemlik zeytinlerinden her yıl  yaklaşık 100 bin çelik köklendirme işlemleri yapılıyor.

Şanlıurfa'da son yıllarda zeytin yetiştiriciliği artmış durumda. Daha önce üretimi az ve verimi her yıl  olan zeytin, son yıllarda yapılan çalışmalar Şanlıurfa'nın ekonomisinde önemli bir yere sahip oldu. Kuraklığa ve soğuk iklime de dayanıklı olan zeytin, sanayi sektöründe de önemli yere sahip olmasından dolayı daha fazla tercih ediliyor.