Vali Ayhan Selin Etkilediği Alanlardaki Son Durumu İnceledi Vali Ayhan Selin Etkilediği Alanlardaki Son Durumu İnceledi

Şanlıurfa’nın Haliliye ilçesinde çöken ağır hasarlı olan ve tahliye edilen 6 katlı binada herhangi bir can kaybı bulunmuyor.  Ekipler,  her ihtimale karşı, arama faaliyetlerini ve enkaz kaldırma çalışmalarını sürdürüyor. 

Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan katıldığı canlı yayında kentte acil yıkılması gereken 356 binanın olduğunu bu binaların da yıkıldığını söyledi. Ağır hasarlı bina tespitinin de halen devam ettiğini dile getiren Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, şuana kadar il genelinde tespit edilen ağır hasarlı bina sayının 2 bin 741 olduğunu açıkladı.

“ÇÖKEN BİNA AĞIR HASARLI OLDUĞU İÇİN BÜTÜN ÖNLEMLERİNİ ALMIŞTIK”

Bugün çöken binanın ağır hasarlı bir bina olduğu ve bütün tedbirleri alınmış bir bina olduğunu aktaran Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan “Elektriği kesilmiş, doğalgazı kapatılmış. Suyu kesilmiş. Güvenliği alınmıştı. Binada hiçbir vatandaşımızın olmadığı bir bina. Mülk sahipleri de binada kimsenin olmadığını bize beyan etti. Ancak maalesef bazen vatandaşların girdiği yönünde duyumlar oluyor. Böyle bir durumdan yani içeride birisinin olma ihtimalinden dolayı şuan bütün ekiplerimiz koordineli bir şekilde çalışıyor.

ACİL YIKILMASI GEREKEN 356 BİNAYI DEPREMDEN SONRA YIKTIK”

Bizim şuanda hasar tespit çalışmalarımız devam ediyor. Şuan il genelinde ağır hasarlı bina sayısı 2 bin 741. Hasarlı tespit çalışmalarımız henüz daha bitmedi. Yüzde 80’nin üzerinde hasar tespit çalışmasının yapılması sonunda bu verilere ulaştık. Tabi acil yıkılacak 356 adet binamız var. Onlar yıkıldı. Ama ağır hasarlılarda bir prosedür var. Mülk sahibine tebligat yapılacak. İtiraz durumu olacak. Ardından da yıkım süreci başlıyor.

“AĞIR HASARLI BİNALARA BIRAKIN GİRMEYİ ÖNÜNDEN BİLE GEÇMEYİN”

Şimdi bugün çöken binanın her hangi bir sarsıntı olmadan yıkılması da çok ilginç oldu. Burada da şunu görmüş olduk ki; ağır hasarlı binalara kesinlikle girilmemesi ve hiçbir şekilde önünden geçilmemesi gerekiyor. Bir kez daha bunu bu binanın yıkılmasında görmüş olduk”
Bu arada Kahramanmaraş merkezli yaşanan deprem sonrası Karaköprü’de Ali Baba mahallesinde eski yapı olan 1 bina yıkılırken kırsal mahallerde de 2 yapı yıkılmıştı.

KARAKÖPRÜ MERKEZDE VE KIRSALDA TESPİT EDİLEN BİNA SAYISI

Yaşanan deprem sonrası Çevre Şehircilik Ve İklim Değişikliği Müdürlüğü ile Karaköprü Belediyesi’nin ortak yapmış oldukları hasar tespitinin ardından Karaköprü merkezde acil yıkılacak bina sayısı 6, kırsalda 12

Orta hasarlı bina sayısı ise Karaköprü Merkezde 95, kırsal mahallelerde 20.  Karaköprü’deki ağır hasarlı bina sayısı merkezde 41, kırsalda ise 90 olduğu açıklandı.