ŞANLIURFA'NIN AĞAÇLIK ALAN ORANI YÜZDE 30

Şanlıurfa'da tapusu orman olan alanın yüzde 1.2,  ağaçlık alan oranın da yüzde 30 civarlarında seyretmesi az bulunarak her zaman kentte tartışma konusu oldu.

YAZ DÖNEMİNDE İL DIŞINDA OLAN AVUKAT, ORMAN YANGININDAN HABERİ YOKTU AĞAÇLARI YERİNDE GÖREMEYİNCE ŞOK OLDU

Üstüne bir de bu yaz Karacadağ ile Karaköprü bölgesinde çıkan orman yangıları Şanlıurfalıların canını çok sıktı. 

Bu kez uzun zamandır il dışında olan ve geçtiğimiz günlerde memleketi Şanlıurfa'ya dönen Avukat Zübeyde Benan Karakoyunlu, evinin pencerisinden her zaman baktığında gördüğü ağaçları yerinde bulamayınca "Uzun zamandır yoktum eve gelince bu manzarayla karşılaştım. Gerçekten sadece merakımdan soruyorum, ağaçlarımız nerede? " demekten kendini alamadı.

Avukat Zübeyde Benan Karakoyunlu, çok geçmeden gerçeği öğrendi. Karakoyunlu, Şanlıurfa Orman Bölge Müdürlüğünün Karaköprü merkezde bulunan Ağaçlandırma sahasında 17 Temmuz 2023 tarihindeki yangın sonucu yanan ormanlık alanın yeniden ağaçlandırılması için harekete geçtiği bilgisine ulaştı.

ORMAN YANGININ İZLERİ 11 KASIMDA FİDANLAR TOPRAKLA BULUŞTURULARAK SİLİNECEK

Bu arada yaklaşık 70 dönümlük yangın çıkan alanda DSİ 15. Bölge Müdürlüğünün de desteğiyle, Şanlıurfa Orman işletme Müdürlüğü'nce yürütülen çalışmalarla saha, yanmış ağaç enkazlanndan ve taşlardan temizlendi.

Yangın esnasında müdahele kolaylığının sağlanması ve bakımların daha etkili yapılabilmesi için başlatılan çalışmalar bitme aşamasına geldi. 

Şanlıurfa Orman Bölge Müdürlüğü sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımında "Her zaman yanan orman alanlarını yıl içinde yeniden ağaçlandınyoruz. Bu yangından etkilenen alanda da dozerlerimiz sahaya girerek, toprağı sürüp, işleyecek ve boylu fıdan dikimine hazır hale getirecek.

Şanlıurfa'da Filistin'e Destek Yürüyüşü Gerçekleştirildi Şanlıurfa'da Filistin'e Destek Yürüyüşü Gerçekleştirildi

BOYLU, YAPRAKLI VE YANGINA DAYANIKLI 2-3 YAŞINDA OLAN FİDANLAR DİKİLECEK

11 Kasım Milli Ağaçlandımıa Gününde de boylu, yapraklı ve yangına dayanıklı çeşitli türlerden fidanlanmızı toprakla buluşturacağız. Unutmayalım ki omıanlarımız anayasal güvence altındadır. Yanan alanlar tekrar ağaçlandınlır, başka hiçbir amaçla kullanılamaz. "ifadelerine yer verildi.