Siyaset koridorlarında konuşulanların her zaman gerçeğe dönüşmediği en çok aday adayları tarafından bilinse de Şanlıurfa’da adaylar için büyük fotoğrafın netleşebilmesi için biraz daha zamana ihtiyaç duyuluyor. 

Çünkü liderlerin, hedefleri kadar dengeleri de dikkate aldığı için tercihleri değişebiliyor.

Şanlıurfa’daki partilerde ise AK Parti ev ödevini en iyi yapan bir parti. Yerel seçimlere en hazırlıklı parti de yine AK Parti.

Bu konuda AK Parti’yi en yakından takip eden HEDEP gözüküyor.

AK Parti Şanlıurfa SKM Başkanlığına Getirilen İsim Belli Oldu AK Parti Şanlıurfa SKM Başkanlığına Getirilen İsim Belli Oldu

Ceylanpınar, Viranşehir, Suruç, Halfeti ve Birecik HEDEP’in en güçlü olduğu adresler.

Ancak AK Parti’nin Şanlıurfa’da her seçimde uyguladığı bir strateji olduğu için bu seçimde de bir yol haritası olacağı kesin. Her parti kendi stratejisini uygulasa da rakiplerinin de ne yaptığı yerel seçimde önem kazanacak 

AK Parti’nin özellikle büyükşehirde kamuoyunun iyi tanıdığı, partide görev yapmış isimleri tercih edecek. HEDEP’in ise yine Şanlıurfa dışından mı yoksa kent merkezindeki adaylarla mı yoluna devam edeceğini zaman gösterecek.

Şu sıralar bütün partiler için aday adaylığı süreci hızlandığı görülse de Şanlıurfa’da, Aralık ayının ikinci yarısında adayların netleşmesi bekleniyor.

Cumhur ittifakı,  Şanlıurfa’da 2019 yerel seçimde olduğu gibi 2024’te de Harran’da MHP’nin adayını destekleme yolunu izleyeceği konuşuluyor. 
AK Parti için kritik olan Viranşehir, Ceylanpınar, Suruç, Birecik, Halfeti ve Bozova, Siverek, Hilvan’da da İttifaktaki partilerin desteğine ihtiyaç duyacak.

Bu gün itibariyle 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlerde AK Parti'den Ceylanpınar Belediye Başkan Adayı olmak için resmi olarak 8 aday adayı başvuru yapmış durumda.

Bu arada AK Parti Genel Merkezi ise mevcut başkanları ile ilgili son çalışmayı hızlı ve titiz bir şekilde tamamlamak üzere. Değerlendirmelerde dikkate alınan esas konu başkanların karnesi.

Yaptıkları ve yapmadıkları, seçim vaatlerini gerçekleştirme durumu, bütçe yönetim şekilleri, şehircilik çalışmaları, yoksulluk ve usulsüzlüğe karışıp karışmadıkları, sosyal işleri gibi kriterler ana değerlendirme konularının başında geliyor.

Öte yandan hiç şüphesiz her seçim kendi dinamikleriyle birlikte değerlendiriliyor. Siyaset ise gerçekler üzerine kuruluyor. 

31 Mart 2024 tarihinde yapılacak olan yerel seçimler için 
Şanlıurfa'da bugün itibariyle AK Parti'de 
Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı için 1 kişi
Haliliye: 2 kişi
Hilvan 2 kişi
Karaköprü: 1 kişi 
Viranşehir: 1 kişi
Ceylanpınar için ise 8 kişi resmi olarak başvuruda bulundular...