Şanlıurfa’nın kültürünü yansıtan yöresel kıyafetler her dönemde rağbet görüyor. Genellikle daha çok Araplarda ve Kürtlerde tercih edilen bu kıyafetler özellikle düğünlerde, özel günlerde daha fazla tercih ediliyor. Fakat üst üste gelen zamlardan yöresel kıyafetlerde nasibini almış bulunuyor.

‘’GENELLİKLE ARAPLAR VE KÜRTLER DAHA ÇOK TERCİH EDİYOR’’

‘’Genellikle Araplar ve Kürtler daha çok tercih ediyor’’ifadelerinde bulunan İbrahim Halil Coşkun:’’Şanlıurfa’ya ait yöresel kıyafetlerimiz olduğu için talep var. Genellikle bu kıyafetleri Kürtler ve Araplar kullanıyor ama ağırlıklı olarak Araplar daha çok tercih ediyor. Fiyatlar kumaşların kalitesine göre değişiyor en ucuz olanları yazlık kumaşlardır. Fiyatı 300-400 lira arasında değişiyor’’ dedi.

‘’KUMAŞLAR ÇOK PAHALI İNSANLAR KIYAFET ALMAKTA ZORLANIYORLAR’’

‘’ Kumaşlar çok pahalı insanlar kıyafet almakta zorlanıyorlar’’ifadelerini kullanan Halit Özbay:’’Kumaşlar çok pahalı insanlar kıyafet almakta zorlanıyorlar ama bunlar yöresel kıyafetlerimiz olduğu için vatandaş vazgeçemiyor. Genellikle Arap kesimi daha çok tercih ediyor, düğünlerde de giyen çok oluyor. Fiyatları geçen seneye oranla iki üç kat arttı. Geçen sene 500 liradan sattığımız takımları bu sene 1500 liradan aşağıya satamıyoruz’’ifadelerine yer verdi.

‘’GELENEKSEL KIYAFETLER GİYİLEREK GELENEK HALA DEVAM ETTİRİLİYOR’’

‘’ Geleneksel kıyafetler giyilerek gelenek hala devam ettiriliyor’’sözlerine yer veren Ferhat İstemi:’’Fiyatlar gayet güzel çünkü herkesin giyebileceği fiyatta. Talep ise çok fazla. Fiyatları ise 500 liradan başlayıp 1500 liraya kadar gidiyor. Geleneksel kıyafetler giyilerek gelenek hala devam ettiriliyor’’ ifadelerini kullandı.

ÖZEL HABER:PAYAM KAYA