Şanlıurfa Valisi Hasan Şıldak, her hafta kentin önemli tarihi alanlarından bir tanesini sosyal medya hesabından paylaşarak, tanıtımına katkı sunmaya çalışıyor.

Şıldak, bu hafta Sayburt kazı alanında yürütülen ve ortaya çıkarılan tarihi eserleri hakkında paylaşımda bulundu.

Paylaşımında Sayburç kazı alanı ve buradaki kabartmaları gösteren fotoğraflara da yer veren Şıldak, tarihi alan hakkında şu ifadeleri kullandı:

Sayburç Kabartmaları, Bilinen İlk Mitolojik Hikayelerden Biri…

AK Parti Viranşehir Esk İlçe Başkanı Celalletin Sayan'ın Acı Günü AK Parti Viranşehir Esk İlçe Başkanı Celalletin Sayan'ın Acı Günü

Sayburç’ta özel bir yapının içinde bulunan kabartmalar bölgeden bilinen en çarpıcı sahnelerden biridir. Kabartmalar Neolitik insanın sanatsal kabiliyetlerini ve mitolojilerini yansıtıyor.

Bitişik düzende inşa edilmiş 40 kadar konutun açığa çıkarıldığı Sayburç, Şanlıurfa’ya özgü kubbeli yapıların ilk örneklerini temsil ediyor.

Ana kayanın içine oyularak inşa edilen kamusal yapının duvarı boyunca devam eden sekisi, dikilitaş yuvaları ve sekinin ön yüzündeki insan hayvan kabartmaları ilk yerleşik toplulukların sanatta olduğu kadar mimarlık teknolojisindeki gelişmiş düzeyi yansıtıyor.

Konut yapılarının içinde, nişlere yerleştirilmiş insan kafatası ve kemikleri Neolitik Çağın bu aşamasında insanların ölüleriyle aynı mekânı paylaştıklarını kanıtlıyor.

Editör: Mehmet Fatih Aslan