Kuraklıkla ilgili çiftçilerin alacağı tedbirlerinde olduğunu dile getiren Şanlıurfalı çiftçi Halil Barut, yaşanan kuraklıkla ilgili görüşlerini şöyle aktardı; 
“Örnek verecek olur isek, ben bir çiftçi olarak sulama zamanı fazla su vermemeye özen göstermem lazım.

Bu hem toprağa zarar (çoraklaşma,verim kaybı vs) hem su tüketimi açısından ülkemize olumsuz yönde yansıyacak bir olay. Evde kendimiz de su tüketimini azaltmalıyız. İnsan nüfusu eskisi kadar değil. Doğa bizim ihtiyaçlarımıza cevap veremiyor.

Başvurular Yarın Başlıyor! Başvurular Yarın Başlıyor!

Bunun başlıca sebebi hızlı nüfus artışı, kontrolsüz göç, ve bunlara bağlı olarak küresel ısınma. Şimdi nüfusa bağlı olarak araba sayıları arttı, evde kullanılan elektronik aletler arttı, yazımın en başında da bahsettiğim üzere insan nüfusu kontrolsüz şekilde artıyor. Bunların olumsuz yönlerini hepimiz yaşıyoruz ne yazık ki.

Bu afetten korunmak için konuya hakim uzman kişiler tarafından seminerler verilmeli, halk bilinçlendirilmeli.  Toplum yararına verilecek olan bu seminerler herkes tarafından kabul görülmeli ve uygulanmalı. Bugün belki sıkıntı çekmiyor olabiliriz ama yarınlara kim garanti verecek?  Bu hızlı tüketim ile zaten yarınların olumsuzluklarını hep birlikte hissederiz. Çok geç olmadan kuraklığa tedbir almamız elzemdir.”