Şanlıurfa’da 3 yıldır tutmayan Fıstık ağaçlarına bu sene yüzde 20-30 arasında ürün olan ağaçlarda dondan etkilendi.

Fıstık ağaçlarında don olayından dolayı Şanlıurfalı üreticiler kara kara düşünmeye başladı. 

Son 3 yıldır olmayan bu sene de don olayından dolayı çoğu yerde fıstık ağaçları ve gözler etkilenip döküldü.  Şanlıurfa il ve ilçeleri Gaziantep il ve ilçesindeki çiftçinin tek umudu olan Fıstık don olayından dolayı çok büyük bir zarar gördü.

Fıstık üreticisi Şanlıurfalı Yusuf Kaya “Yetkililerin bir an evvel çiftçiye destek çıkıp zayiatlarını gidermesi adına devletten yardım bekliyoruz. Zaten yakıt, işçi, gübre ve ilaçlara olan yüzde 300 zamlardan dolayı çiftçi tarlaya gidemez olmuştu. Bir de ürünü vuran dondan dolayı da hiç gidemez bakım yapamaz oldu. Bu sene ve önümüzdeki 2 yıl boyunca da ürünün olmaması içten bile değil. Hal böyle olunca Fıstık fiyatlarında büyük bir artış beklenmektedir.” dedi.

Bu arada Şanlıurfalı ve Gaziantepli fıstık üreticisi don olayına karşı bir çözüm almazken İranlı fıstık üreticiler bahçelere ısıtıcılar kurduğu görüldü. Görüntüler ise film sahnelerini aratmadı. İran'ın Kerman şehrinde fıstık ağaçlarını soğuktan korumaya çalışan çiftçilerin yöntemi izleyenleri şaşırttı.

İşte O görüntüler

Gözden kaçırmayın

Marka Üretimi Başvurusunda Şanlıurfa Kaçıncı Sırada? Marka Üretimi Başvurusunda Şanlıurfa Kaçıncı Sırada?