Hollanda’nın Breda şehrinde 40 ülkenin katıldığı ve yaklaşık 500 sporcunun yarıştığı Ordular Arası Avrupa Kros Şampiyonasında, Şanlıurfalı Hüseyin Can, Avrupa Kros Şampiyonasının 2’ncisi, Türkiye Ordu Kros Milli Takımı kategorisinin ise birincisi oldu.

Hüseyin Can, Murat Emektar, Mert Girmalegesse ve Yavuz Ağralı’dan oluşan Ordu Kros Milli Takımı, (CISM) Ordulararası Avrupa Kros Şampiyonu olarak büyük bir başarı elde etti.

Ülkemizi Hüseyin Can’ın temsil ettiği Avrupa Şampiyonasında Türkiye, tüm puanları alarak Avrupa Şampiyonu oldu.

Avrupa Şampiyonasının ilk aşamasını geçerek Avrupa ikincisi olan Şanlıurfalı Hüseyin Can, 19 Şubat’ta İspanya’nın Sevilla kentinde düzenlenecek olan uluslararası Sevilla Maratonunda olimpiyat kotası almak için antrenmanlarına Şanlıurfa milli takım kampında son sürat devam ediyor.

Can, ulusal ve uluslararası organizasyonlarda çok sayıda madalya kazanmasının yanı sıra 2021 Türkiye İstanbul N Kolay Maraton Şampiyonu, 2021 Kasım’da ise 36 yıllık Maraton rekorunu kırarak U 23 Türkiye Şampiyonu, 2022 Şubat’ta İspanya Sevilla Maratonunda 2 saat 11 dakika dereceyle Türkiye’nin tüm zamanlarının en 5’nci derecesini koştu ve 2022 yılı Büyük Atatürk Koşusunda da ise birincilik elde etti.

Milli Atlet Hüseyin Can yapmış olduğu açıklamada, yarışı iyi bir derecede bitirdiğim için çok mutlu olduğunu ifade etti.

Amacının çocuklara örnek olmak olduğunu kaydeden Can, şöyle devam etti:

 “Yaptığım bu derece sonucunda birçok başarıya imza atmanın yanı sıra asıl hedefim; genç yaştaki yönelime ihtiyaç duyan küçük çocuklara yol göstermek ve teşvik edilmesine yardımda bulunmaktır. Bunu da Şanlıurfalı yetkililerimizin yardımlarıyla başarmak istiyorum. Bu yüzden Şanlıurfalı bürokratların ve yöneticilerimizin desteklerini bekliyorum”

Editör: Urfadasin Haber