İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) verilerine göre bu yılın ilk beş ayında en az 24 çocuk işçi hayatını kaybetti. Geçtiğimiz yıl en az 54 çocuk işçi hayatını kaybederken, hayatını kaybeden çocukların yüzde 53’ü tarım işçisiydi. İSİG Meclisi'nin verilerine göre son bir ayda ise en az 5 mevsimlik tarım işçisi çocuk serilenmek için girdikleri sularda boğularak yaşamını yitirdi.

Bedretin Mevsimlik Işçi

İSİG Meclisi'nin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda mevsimlik tarım işçisi çocuklarla ilgili ölümler şöyle sıralandı:

"Fatma Sarıgül, 16 yaşında.. Zehra Budak, 13 yaşında.. Mevsimlik tarım işçileri.. Ankara Şereflikoçhisar'da sıcak havadan bunalıp girdikleri Hirfanlı Barajı'nda boğularak hayatlarını kaybettiler. Çalışmak için Şanlıurfa Akçakale'den gelmişlerdi..

Hasan Y. 15 yaşında, mevsimlik tarım işçisi.. Konya Güneysınır'da serinlemek için girdiği Kızılöz Baraj Göleti'nde boğularak hayatını kaybetti.. Çalışmak için Şanlıurfa'dan gelmişti..

Muhammed Mustafa Kiraz.. 11 yaşında, mevsimlik tarım işçisi.. Malatya Kale'de serinlemek için girdiği baraj gölünde boğularak hayatını kaybetti.. Çalışmak için ailesiyle Şanlıurfa Siverek'ten gelmişti..

Muhammed Hinki.. 14 yaşında, Suriyeli mevsimlik tarım işçisi.. Gaziantep İslahiye'de ailecek biber tarlasında çapa yaptıktan sonra serinlemek için girdiği gölette boğularak hayatını kaybetti."

YILIN İLK 5 AYINDA 24 ÇOCUK İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ

İSİG Meclis'inin verilerine göre; Son 11 yılda en az 695 çocuk işçi hayatını kaybetti.
MESEM, tarım, inşaat, sanayi, genel işler ve motokurye çocukların ölümleriyle beraber 2024'ün ilk beş ayında 24 çocuk işçi hayatını kaybetti.

Başkan Gülpınar Şehitler İçin Okutulan Mevlidi Şerif Programına Katıldı Başkan Gülpınar Şehitler İçin Okutulan Mevlidi Şerif Programına Katıldı

2023-2024 yılında Mesleki Eğitim Merkezleri (MESEM) kapsamında çalışırken 7 çocuk; 17 yaşındaki inşaat işçisi Alperen Enes Ural, 17 yaşındaki inşaat işçisi Murat Can Eryılmaz, 15 yaşındaki mobilya işçisi Erol Can Yavuz, 14 yaşındaki metal işçisi Arda Tonbul, 17 yaşındaki Ömer Çakar, 16 yaşındaki Zekai Dikici ve 17 yaşındaki Ulaş Dumlu yaşamını yitirdi.

2023’te 54 çocuk işçi hayatını kaybetti.

11 yılda 82 göçmen çocuk işçi hayatını kaybetti. 18 Haziran'da Antep’in İslahiye ilçesinde, sıcak havadan bunalıp gölete giren 14 yaşındaki mevsimlik tarım işçisi Suriyeli Muhammed Hinki son ölüm olarak kaydedildi.

Editör: Urfadasin Haber