Cevahir Asuman Yazmacı Şehrin ilk kadın girişimcisi Şanlıurfa'da Turizm sektöründe birçok başarıya imza atarak şehrin tanıtımına da büyük katkılar sağlayan vizyonu geniş bir iş kadını, Girişimcilik ve turizm alanında yaptığı çalışmalar ile Güneydoğu Anadolu Bölgesinde birçok kadın için rol-model durumunda.

2000'li yılların ortalarında Şanlıurfalı kadınlarla birlikte kurmuş olduğu "Şanlıurfa Girişimci İş Kadınları Derneği'nde yürütmüş olduğu proje ve faaliyetler ile pek çok girişimci kadının yetişmesine katkı sundu. TOBB Kadın Girişimciler Kurulu'nun 2007 yılından bu yana kurucu üyesi ve halen icra kurulu üyesidir.

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Şanlıurfa İl Başkanı ve Güneydoğu Anadolu Bölge Temsilcisi Cevahir Asuman Yazmacı Şanlıurfa Ticaret ve Sanayii Odası'nın 1894 yılından bu yana seçilmiş ilk kadın meclis üyesi unvanına sahip ve iki dönem yönetim kurulu üyeliği görevini yürüttü.

Bunun yanı sıra; Türkonfed üyesi. Doğu ve Güneydoğu Sanayici İş Adamları Derneğinin yönetim kurulu üyesi Yazmacı, Beyaz Ay Derneği Yönetim Kurulu üyesi görevlerini de yürütmektedir.

Başarı hikâyesini, bölgede ve Türkiye'de her fırsatta ilgili pek çok toplantıda gençler ve kadınlarla paylaşarak "kadın dünyanın umududur" vurgusunu yapmaya çalışmakta ve bu konuda farkındalık oluşturmaya çalışmakta.

Yazmacı, Dünya Gazetesinin 2005 yılında Türkiye'de Yılın Başarılı İş Kadını Ödülü, İşletmesine verdiği "Cevahir" ismi ile işletmesine Türkçe isim vermek ve Türk dilini güzel kullanmaktan dolayı Türk Dil Kurumu'ndan ödül ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın 2018 yılında düzenlemiş olduğu "Şehrine Değer Katan Kadın" ödülüne layık görüldü. Yazmacı. Gastronomik Değerlendirme 2017 Yükselen değerler ödülünü alarak Şanlıurfa'nın tanıtımına da katkı sağladı.

Kadınların ekonomik ve sosyal anlamda güçlenmesi için Şanlıurfa'da 2021 yılında Kadın Kooperatifi kurarak dezavantajlı kadınların Şanlıurfa'nın coğrafi işaretli ürünleri üretmelerini sağlayıp, satış pazarlamasının yapılması noktasında destekler sunuyor. Yazmacı Şanlıurfa'ya ilk konuk evini kuran iş kadınıdır.

Selde Görev Alan Jandarma Personeli Komando Marşıyla Uğurlandı Selde Görev Alan Jandarma Personeli Komando Marşıyla Uğurlandı

Cevahir Asuman Yazmacı, "Ben 30 yıldır Şanlıurfa'ya hizmet vermeye çalışıyorum. Şanlıurfa'nın tanıtımı için gece gündüz çalışıyorum. Şanlıurfalı kadınlarla daha çok proje üreteceğiz." diye konuştu.