Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 16 Mayıs 2022 tarihli hava durumu raporunda, iki bölgede toz taşınımı gerçekleşeceğini belirtti.

Özellikle solunum rahatsızlığı olanların dışarı çıkmaması gerektiğine dikkat çekilen açıklamada, riskli bölgeler ve risk oranları tek tek açıklandı.
Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün günlük ve haftalık yayımladığı hava durumu raporunda, 16 Mayıs 2022 tarihi için 2 bölgeye uyarı verildi. Orta Doğu üzerinden gelmesi beklenen kum ve toz fırtınalarına karşı 14 ili uyaran Meteoroloji uzmanları, illerin risk durumlarını da paylaştığı harita ile gösterdi. Hassas seviyedeki illerde yaşayan vatandaşlara ise dışarı çıkmamaları tavsiye edildi.

UZMANLARDAN 'DIŞARI ÇIKMAYIN' TAVSİYESİ
Atmosferdeki en baskın aerosol çeşitlerinden olan Çöl Tozları, her yıl belirli zamanlarda ülkemize başta Afrika olmak üzere çeşitli bölgelerden taşınırken iklim ve insan sağlığı için büyük öneme sahip bu doğa olayına direkt maruz kalınması durumunda zarar verici etkileri oluyor. Bu sebeple Meteoroloji uzmanları, düzenli olarak yayımladıkları toz taşınım raporları ile vatandaşları bilgilendirerek tehlikeli zamanlarda dışarı çıkılmaması uyarısında bulunuyor.
16 Mayıs tarihinde de Türkiye ve çevresindeki çöller üzerinden taşınan tozların çamur yağışına neden olabileceğini belirten uzmanlar, solunum yolu ve kalp rahatsızlığı bulunanlar ile yaşlı ve çocukların uyarı yapılan bölgelerde, mecbur olmadıkça dışarı çıkmamaları tavsiyesinde bulundu.

UYARI VERİLEN İLLER
Van, Bitlis, Siirt, Hakkari, Şırnak, Batman, Mardin için ‘hassas kentler’ uyarısı yapan yetkililer, bu illerde günlük ortalama yüzey toz konsantrasyonunun metreküp başına 101 ile 260 gram arası olduğunu belirtti. Başta solunum yolu rahatsızlığı olmak üzere yaşlılar, çocuklar ve diğer hassas kesimler için sağlık sorunu teşkil edebileceğini belirten Meteoroloji ve sağlık uzmanları, bu 7 ilde yaşayanların pencerelerini de sık açmamaları gerektiğini bildirdi.

Vali Ayhan, Okul İnşaatlarını İnceledi Vali Ayhan, Okul İnşaatlarını İnceledi

Öte yandan Iğdır, Muş, Diyarbakır, Şanlıurfa, Gaziantep, Adana ve Mersin’de ise orta derecedeki toz taşınımının metreküpe 51-100 gram olacağına dikkat çekildi.