Şanlıurfalıların 4 yıla yakın bir süredir beklediği Trambüsler, geldi geliyor derken ilki Büyükşehir Belediyesi’ne teslim edilmek üzere yola çıktı.

Gözden kaçırmayın

Mehmet Nur Güllüoğlu, Şanlıurfalı Hemşehrileri İle Buluştu Mehmet Nur Güllüoğlu, Şanlıurfalı Hemşehrileri İle Buluştu

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’ün bildirdiği 21 Nisan tarihinden 6 gün sonra yola çıkan trambüs Şanlıurfa’ya 27 Nisan 2022 tarihinde ulaşacak.

Proje tamamlandığında, toplam 12 araç Abide’yle Haleplibehçe arasında elektrik yardımıyla ring seferleri yapacak. Trambüsler gidiş-geliş toplam 7 kilometrelik güzergahın Atatürk Bulvarı ve Haleplibahçe bölümünde havai hat enerjisiyle, Demokrasi caddesinde ise depoladığı kendi güç kaynağıyla yol alacak.

Bu arada Yapımcı firma Bozankaya’nın 9 Haziran 2017 tarihinde başlayan projeyi 8 Haziran 2018 gününe kadar tamamlaması gerekiyordu.

Öte yandan Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Avukat Nihat Çiftçi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Yıllardır trambüsle ilgili algı oluşturuldu. Trambüs makinalarının 24 metre uzunluğunda olmasının nedeni aynı anda çok kişi taşımaktı. Makinalarının 18 metreye indirilmesi projenin kapasitesine cevap veremez. Şehir projelerinin algıya ve siyasete kurban edilmesi çok üzücüdür." ifadelerini kullandı.