Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Aksoy, göreve geldiği günden bu yana dur durak bilmeden tarım ve hayvancılığın gelişimi için üreticileri ziyaret ediyor.

 Özellikle küçükbaş hayvancılığın önemli merkezlerinden biri olan Şanlıurfa’da bu alanda daha fazla gelişim sağlanması için hayvan işletmelerini ziyaret eden Aksoy, üreticilerin yürüttüğü çalışmaları yerinde inceliyor.

İşte çıtır çıtır ev yapımı lahmacun tarifi İşte çıtır çıtır ev yapımı lahmacun tarifi

Bu kapsamda kentte hayvancılığın daha fazla gelişmesi için Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile GAP Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü iş birliği ile “Hayvan Gen Kaynakları Koruma Projesi” yürütülüyor.

Proje ile bu yıl ilk defa Şanlıurfa’ya özgü olan Suruç koyunu koruma altına alındı.

Proje Akçakale,  Eyyübiye ve Suruç'ta 11 yetiştiriciye ait bin baş Suruç koyunu ile gerçekleştirilecek. Yine Siverek'te 10 yetiştiriciye ait bölgeye özgü 100 baş Yerli Güney Sarısı ırkı büyükbaş hayvanı koruma altına alındı ve projenin genişletilmesi için çalışmalar devam ediyor.

Konuyla ilgili Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün sosyal medya hesabından şu ifadeler paylaşıldı:

Daha önceki yıllarda başlatılan Güney Doğu Anadolu Kırmızısı Irkı Koruma Projesi de Bozova, Haliliye ve Hilvan'da 28 yetiştirici 738 hayvan ile devam etmektedir. Eğer hayvan sayısı artırılabilirse koruma projemizin “Halk Elinde Islah Projesine” dönüştürülmesi hedeflenmektedir.

Söz konusu projeler kapsamındaki 49 yetiştiricimize yaklaşık 2023 yılı için 1.700.000 Türk Lirası destekleme ödemesi yapılması beklenmektedir.

Gen Kaynakları Koruma Projeleri haricinde GAPTAEM ve Şanlıurfa Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ile birlikte gerçekleştirmiş olduğumuz “Halk Elinde Islah Projeleri” kapsamında daha önceki yıllarda başlatılan 3 alt projedeki 84 yetiştiriciye ait 28.231 hayvanla++devam eden İvesi Irkı Islah projesine bir yenisi daha eklenerek 4 projeye çıkarılmıştır.

Dördüncü projemiz yetiştiricilerimizle sözleşme imzalama aşamasına gelmiştir.

Bu yıl başlatılan diğer bir projemiz ise Zom Koyunu Islah Projesidir. Projemiz iki alt projeden oluşmaktadır. Ceylanpınar, Eyyübiye, Haliliye, Hilvan ve Viranşehir İlçelerimizdeki 43 yetiştiriciye ait 12.044 küçükbaş hayvan ile ilk defa bu yıl yapılmaya başlanmıştır.

Devam eden ve yeni başlayan projelerdeki yetiştiricilerimize 2023 yılı için 7.426.000 Türk Lirası destekleme ödemesi yapılacaktır.”

Editör: Mehmet Fatih Aslan