AK Parti Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın, yoğun güvenlik önlemleri altında adliyeye sevk edilen abisine savcı tutuklama talep etti

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde 24 Haziran 2018 genel seçimleri öncesi yaşanan ve 4 kişinin hayatını kaybettiği kavgayla ilgili AK Parti Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın gözaltına alınan ağabeyi ve yeğenlerinin de aralarında bulunduğu 9 kişi adliyeye sevk edildi.

VEKİLİN ABİSİ DAHİL 4 AKRABASI TUTUKLANDI

Polis sorgusundan sonra Savcının karşısına çıkan 9 kişiden AK Parti Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın yeğenleri Osman Yıldız ile Osman Şah Yıldız serbest bırakılırken ağabeyi Celal Yıldız için savcılık tutuklama talebiyle mahkemeye sevk etti. AK Parti Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın abisi Celal Yıldız ile birlikte 7 kişinin tutuklanma talebiyle hakim karşısına çıktığı duruşmanın sonunda  Celal Yıldız, Müslüm Yıldız, Mikail Şimşek ve İbrahim Şimşek tutuklandı.

İŞTE TUTUKLU YARGILANMA GEREKÇESİ

Hakim karşısına çıkarılan zanlılardan Milletvekili İbrahim Halil Yıldız'ın ağabeyi Celal Yıldız ile Mikail Şimşek, İbrahim Şimşek ve Müslüm Yıldız "Kasten adam öldürme ve Delilleri karartma" suçlamasıyla tutuklanarak cezaevine gönderilirken 5 zanlı ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Gözden kaçırmayın

14. Bahar Şenliği Ödül Töreni Gerçekleşti 14. Bahar Şenliği Ödül Töreni Gerçekleşti

OLAYIN GEÇMİŞİ

Bu arada 24 Haziran 2018 genel seçimlerine 10 gün kala AK Parti Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız, yakınları ve partililerle birlikte Suruç ilçesinde esnaf ziyareti gerçekleştirmişti. Ziyaret esnasında Şenyaşar ailesine ait dükkana giren Yıldız’ın yakınları ile Şenyaşar ailesi arasında silahlı kavga çıkmıştı.

Kavgada Hacı Esvet Şenyaşar ile oğulları Celal Senyasar ve Adil Şenyaşar ile milletvekili İbrahim Halil Yıldız'ın kardeşi Mehmet Şah Yıldız hayatını kaybederken 8 kişi ise yaralanmıştı. Olaydan sonra başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınarak tutuklu yargılanan Fadıl Şenyaşar hakkında 150 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

Yaşananlara tepki gösteren anne Emine Şenyaşar ve oğlu Ferit Şenyaşar,  410 gündür Şanlıurfa Adliyesi önünde adalet nöbeti tutuyor.