Müze binası dışında iş makineleri müzenin içinde de asker, polis, müze personeli, uzman arkeologlar eşliğinde hummalı bir çalışmayla balçık temizleniyor.

Sel sularının bastığı müzenin deposunda 65 bin adet tarihi eser tahliye edilirken balçığın temizlenmesi 13 gündür devam ediyor.
Yaşanan sel afetinden etkilenen Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi’ndeki çalışmaların mevcut durumuna dair incelemelerde bulunan Vali Salih Ayhan, Kültür Turizm İl Müdürü Aydın Aslan’dan ve Müze Müdürü Celal Uludağ’dan bilgi aldı.

FsO1zHCXgAAIDwP

MÜZEDEKİ ESERLERİN HER BİRİ ÇOK KIYMETLİ

Plastik Boru Fabrikasında Yangın Plastik Boru Fabrikasında Yangın

Bu arada İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sel döneminde Urfa’da bulundu günlerde müze ile ilgili yaptığı bir açıklamada şunları söylemişti; “Müzede Şanlıurfa’nın tarihsel bir mirası var, bize bıraktığı, milletimize bıraktığı, geleceğe bıraktığı bir miras. Bu müze çok kıymetli bir müze, sadece Şanlıurfa’nın değil, bizim tarihimizin en önemli miraslarından birisi. Çünkü eserlerin her biri çok kıymetli.

Selin etkilediği müzede ilgili hocalar ve sorumlular çerçevesinde özel bir çalışma da yaptık. Milli Savunma Bakanımızla birlikte orada sadece jandarma ve Türk Silahlı Kuvvetlerimizden askerlerimiz tahliyede hocalara nezarette bulunuyorlar. 

Aynı zamanda Emniyet Müdürlüğümüzün KOM ve istihbarat ekipleri de orada bulunuyorlar. Yine Şanlıurfa Müzesi'nin, yani bu Arkeoloji Müzesi kompleksinin içerisinde yer alan Haleplibahçe Mozaik Müzesi'nin içerisinde de selden kaynaklı sorunlar ortadan kaldırılmış ve mozaiklerin temizlenme işlemine başlanmıştır. Yapılan bu işlemlerin tamamı da kameralarla izlenmekte ve takip edilmektedir”