Suruç Devlet Hastanesi'nde 2018 yılında 2 kişinin öldüğü, 2 kişinin yaralandığı olaylara ilişkin 2'si tutuklu 20 sanığın yargılandığı davanın ilk duruşması yapıldı.

Güvenlik gerekçesiyle Malatya 5.Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuklu sanıklar Celal Yıldız ve Mikail Şimşek Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katılırken, tutuksuz sanıklardan C.Y, F.Y, Y.Ş, H.Y, M.A, O.Y, Ö.Y, E.Y, C.Y ve M.Y. mahkemede hazır bulundu.

Duruşmayı CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, HDP Şanlıurfa Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş ile çok sayıda avukat da takip etti.

Duruşmada, çeşitli illerden gelen baroların temsilcileri duruşmaya katılma talebinde bulunurken, mahkeme heyeti bu talebi kabul etmedi.

Kimlik tespitinin ardından savunmasını yapan tutuklu sanık Mikail Şimşek, hakkındaki suçlamaları kabul etmeyerek, "Olay sırasında evdeydim. Oturduğum ev hastaneye yakın sesleri duyunca hastanenin önüne gittim. Bir süre orada bekledikten sonra ayrıldım." dedi.

Tutuklu sanık Celal Yıldız da olaydan yeğeninin aramasıyla haberdar olduğunu belirterek, şu savunmayı yaptı:

"Haber aldıktan sonra yola çıktım. Önce olayın ciddiyetini önce anlamadım, yolda ambulansları görünce olayın ciddiyetini anladım. Hastanenin önü çok kalabalıktı. Aracı uzak bir yere park edip, yürüyerek hastaneye gittik. Kapı önünde polisler, ağabeyimin öldüğünü söyleyince ağlayarak yere çöktüm. Daha sonra insanları yatıştırmaya çalıştım. Sonra hastaneden çıkıp yürüyerek seçim bürosuna geçtim. Bende silah yoktu. Hastanede de her yere vali beyle gittim."

DEDAŞ, Topdağında Kuran Kursunun Elektriğini Kesti! DEDAŞ, Topdağında Kuran Kursunun Elektriğini Kesti!

Tutuksuz sanıklar da haklarındaki suçlamaları kabul etmedi.

Emine Şenyaşar, Yaşananları Anlattı

Sanık savunmalarının ardından mahkeme heyeti, olayda eşini ve çocuklarını kaybeden Emine Şenyaşar'ı dinledi.

Türkçe bilmediği için Şenyaşar, tercüman eşliğinde Kürtçe verdiği ifadesinde, olayı duyduktan sonra eşiyle iş yerine gittiklerini anlatarak, "Dükkana gittiğimizde Celal'ı yaralı gördüm, 'Bizi hastaneye götürmeyin öldürecekler' dedi. Hastaneye gittik. Bazı kişiler eşimin önüne geldi, 'Seni öldüreceğiz' dediler. Eşim başından yaralanmıştı." diye konuştu.

Tanık, taraf avukatları ile iddia makamının taleplerini dinleyen mahkeme heyeti, aranın ardından tutuklu sanıkların mevcut halinin devamına karar vererek,

Dosyanın ilk yargılama dosyasıyla birleştirilme talebinin ise celse arasında değerlendirilmesine karar vererek, duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

- Duruşma Öncesi CHP'li Karaca'dan Açıklama

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Malatya Adliyesi önünde yaptığı açıklamada, duruşma sürecini yakından takip ettiklerini söyledi.

2018'deki olayda Emine Şenyaşar'ın iki evladı ve eşinin öldürüldüğünü bildiren Karaca, "Şimdi bu mücadelede etkin bir soruşturma ve kavuşturmanın yerine getirilmesi ve ardından da bu linçin, bu katliamın doğrudan ve dolaylı sanıklarının adalet önünde, yargı önünde hesap vermesini bekliyoruz ve bunu talep ediyoruz." dedi.