Şanlıurfa Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Mehmet Altun ile Şanlıurfa Berberler Odası Başkanı Nazif Kayalar, SGK –Bağ Kur Primlerinin yüksek olmasının esnafı çok zora soktuğunu söyledi.

Yem Fiyatlarına Zam Gelince Urfa'da Güvercin Hobisi Geriledi Yem Fiyatlarına Zam Gelince Urfa'da Güvercin Hobisi Geriledi

Şanlıurfa Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Mehmet Altun ile Şanlıurfa Berberler Odası Başkanı Nazif Kayalar bir araya gelerek esnaflarının sorunlarını anlattı.

Her iki oda başkanı da SGK ve Bağ Kur primlerinin çok yüksek olduğundan yakındı, primlerin düşürülmesini istedi.
Şanlıurfa Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Mehmet Altun yaptığı açıklamada “Bildiğiniz gibi Bağ-kur ve SGK primleri asgari ücretin arttığı oranda arttırılmaktadır.

Şu anda en düşük Bağ-Kur primi 2100 TL’ dir. Bu ücreti bile ilimizde üyelerimizin %80 civarında ödeyememektedir.  Tahsilat oranı ancak %20 civarındadır. 

Hükümet yetkililerinin Basında yer alan açıklamalarına göre yılbaşında asgari ücrete yüklü miktarda zam yapılması düşünülmektedir. Bu aynı zaman şu demektir;

 Bağ-Kur ve SGK primlerine de yüklü miktarda zam gelecektir demektir. Bu sebeple SGK ve Bağ-Kur primlerini bu haliyle yatıramayan üyelerimiz yükselecek olan primleri hiç yatıramayacaktır. Tahsilat miktarı daha da düşecektir.

Bağ-Kur ve SGK primlerinin yüksekliğinden imtina eden esnaflar dükkân kapatacak ve "kaçak" çalışarak yeşil kart alacaklardır. Böylece Devletimiz daha da zarara uğrayacaktır. 

Bu nedenlerle üyelerimizin adına diyoruz ki:  Bağ-Kur ve SSK prim artış oranlarını asgari ücretin artışına göre endekslemeyin”(Lütfü AYDIN'ın Haberi)