Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 11 ili vuran 6 Şubat depremlerinin yaraları sarılmaya çalışılırken deprem bölgesinde bulunan vatandaşlar için emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinde kolaylık geldi.

Milyonlarca vatandaşın merakla beklediği EYT düzenlemesinde çok sayıda vatandaş borçlanma ve ihya için SGK'ya başvuru yapmıştı. Başvuran vatandaşların büyük bir kısmı ise asgari ücret artışından etkilenmemek için 2023 yılına girmeden önce yapmıştı.

BORÇLANMANIN 1 AY İÇİNDE YAPILMASI GEREKİYORDU

Yeni yıla girilmesiyle birlikte SGK, vatandaşlara tebligatları yollamıştı. Başvurularda sorun yaşanmaması ve zamsız ödeme yapmak zorunda kalmamak için borçlanmayı tebliğden itibaren 1 ay, ihyayı da 3 ay içinde ödemek gerekiyordu.

SGK KARAR ALDI, DEPREMZEDELERE KOLAYLIK SAĞLANDI

Takvim'de yer alan habere göre, 6 Şubat'ta meydana gelen felaketin ardından SGK'dan önemli bir karar geldi. SGK, deprem tarihi olan 6 Şubat itibariyle bu illerde ikamet eden veya çalışan sigortalılardan borçlanma ve ihya başvurusunda bulunanlara ek süre tanıdı.

Buna göre, son ödeme tarihi 6 Şubat ila 31 Ağustos arasında olan borçlanma ve ihya borçları için son ödeme tarihi 31 Ağustos olarak dikkate alınacak.

Borçlanma ve ihya için son ödeme tarihi 6 Şubat ve sonrasında olanlar, 'başvuru tarihine göre hesaplanan tutarı' 31 Ağustos'a kadar ödeyebilecek. Ödenecek tutarda artış olmayacak.

1 Ocak'tan önce başvuru yapanlar brüt 6 bin 471 liralık asgari ücret üzerinden borçlanma ve ihyayı ödeyecek.

1 günlük doğum ve askerlik borçlanması için günlük en az 69,02, ihya için 74,41 lira verilecek.