Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin'in görev yeri değişti, Erin, merkeze alınarak Mülkiye Başmüfettişliğine atandı.Şanlıurfa'ya da Sivas Valisi Salih Ayhan atandı.

Valiler kararnemesi açıklaması yapılmadan bu flaş gelişmeyi Ankara'da siyasi kulislerde etkili olan Şanlıurfalı gazeteci Cengiz Aksan sosyal medya hesabından duyurdu.

Cengiz Aksan'dan önce ise gazeteci İsmail Saymaz da 9 il ilin valisinin bu gece değşeceği duyumlarını aldığını sosyal medya hesabından paylaşmıştı. İsmail Saymaz, yaptığı paylaşımda “Aldığım duyuma göre bu gece valilerle ilgili bir değişiklik bekleniyor. Dokuz valinin yeri değişebilir.” ifadelerini kullandı.

Resmi gazetede yayınlanan Valiler Kararnamesinde 20 ilin valisi değişti, 9 vali görevden alındı. Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin de merkeze alınan 9 validen biri oldu. Yerine Sivas Valisi Salih Ayhan atandı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Valiler Kararnamesini Ramazan Bayramından önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunmuştu.

Öte yandan Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, 2017 yılı ortalarından itibaren Şanlıurfa’da görev yapıyordu. Bugüne kadar gelmiş geçmiş valiler arasında Şanlıurfa sosyolojisine en uygun vali olarak bilinen Abdullah Erin’in bölge insanı olması ve halkla iletişiminde Arapça, Kürtçe bilmesinin avantajları bulunuyordu. Son birkaç yıldır her valiler kararnamesinde görev yeri değişecek valiler arasında ismi gündeme gelen Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin’in bugüne kadar bu değişim rüzgârından etkilenmemişti.

FSggGAMXsAMnpbf

VALİ  SALİH AYHAN KİMDİR ?

1976 Bayburt doğumlu olan Salih AYHAN, ilk ve orta öğrenimini memleketinde, yükseköğrenimini Uludağ Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü´nde 2000 yılında, yüksek lisansını ise Cumhuriyet Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyoloji Bölümü´nde tamamladı.

Gözden kaçırmayın

19 Mayıs Harran'da Coşkuyla Kutlandı 19 Mayıs Harran'da Coşkuyla Kutlandı

Salih AYHAN mesleki hayatına, 2004 yılında Trabzon kaymakam adayı olarak başladı. Londra´da dokuz ay dil eğitimi alan AYHAN, ayrıca TODAİE´de Kamu Diplomasisi Kursu´na katıldı. Ordu-Çatalpınar, Samsun-Yakakent, Kastamonu-Azdavay, Sivas-Altınyayla, Şarkışla (Kaymakam vekilliği), Divriği ilçelerinde Kaymakamlık yaptı.

Sivas Vali Yardımcılığı görevinde de bulunan Salih AYHAN, 2012-2016 yılları arasında Sivas İl Özel İdare Genel Sekreterliği görevini yürüttü.
AYHAN, İçişleri Bakanlığı tarafından 28.12.2013 - 14.02.2014 tarihleri arasında 45 gün süreyle yerel yönetim bilgilerini artırmak ve uygulamaları yerinde görmek üzere Avustralya´da düzenlenen Kısa Dönem Eğitim Programı´na katılmıştır.

Çeşitli şirketlerde yönetim kurulu başkanlığı ve üyeliği görevinde bulunan ve birçok vakıf, dernek ile birliklerde başkanlık ve üyeliklerde görev alan Salih AYHAN, mütevelli heyetlerinde de bulunmuştur.

19.10.2016 tarihinde atandığı Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü görevini yürütürken, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın 2018/202 sayılı Valiler Kararnamesi ile Sivas Valiliği görevine atanan AYHAN, evli ve iki çocuk babası olup, İngilizce bilmektedir.