Siverek Belediye binasının taşıyıcı kolonların kesildiği tartışması öyle büdü ki Türkiye Büyük Millet Meclisine kadar taşındı. 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Şanlıurfa Milletvekili Ferit Şenyaşar, AK Partili Ayşe Çakmak başkanlığındaki Siverek Belediyesi’nde kolon kesme iddialarını Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’ye sordu.

‘GERÇEK İSE ARAŞTIRILSIN, YOK İSE AÇIKLANSIN’

HEDEP Milletvekili Şenyaşar iddialara ilişkin şunları söyledi: “Bundan yaklaşık bir ay önce Siverek ilçemize halk ziyaretinde bulunmuştum. Orada vatandaşlar bir su sıkıntısını dile getirdiler, bir de belediye binasının şu anda kullanılmadığını ve belediye binasının kolonları kesildiği için ağır hasarlı çıktığı iddiasını belirttiler. Bu durumu hem vatandaşlarımız hem de belediye encümenlerimiz bizlere iletti. Biz de dedik ki böyle bir iddia gerçek ise araştırılsın, yok ise açıklasın resmi olarak.”

‘TAŞIYICI KOLONLARDAN HİÇBİRİ KESİLMEMİŞTİR’

İddialara ilişkin Gazete Duvar'a konuşan Siverek Belediyesi’nden bir yetkili şu açıklamayı yaptı: “Taşıyıcı kolonlardan hiçbiri kesilmemiştir. Binamız depremden sonra ağır hasarlı çıktı. Eski, 30 yıllık bir bina olduğu için. Başkan da arkadaşlarımızı ve vatandaşlarımızı riske atmamak adına hemen boşalttı. Depremin hemen akabinde boşalttık. Kimseyi içeri almadık. Ağır hasarlıydı problemli bir binaydı zaten.”

Yetkili binanın eski olduğu vurgusunu yineleyerek “Taşıyıcı kolonlarını kesecek kadar büyük bir tehlikeyi kimse göze almazdı” dedi.

‘BELEDİYE BİNASININ ÜST KATINDA YAPILAN ODADA KOLONLARIN KESİLDİĞİNE DAİR İDDİALAR VAR’

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Belediye Meclis Üyesi Aysun Avcıkıran ise konuya dair “6 Şubat depreminden sonra Siverek Belediye binası boşaltıldı. Boşaltıldıktan sonra bütün birimler farklı farklı yerlere geçtiler ve aldığımız ciddi duyumlarda kolon kesildiğini belirtildi. Biz de onun üzerine bir önerge verdik. Başkan Ayşe Çakmak ‘kesinlikle böyle bir durum söz konusu değildir’ diye ilk önergemize açıklama yaptı. Ama daha sonra biz duyduk ki ‘araç rahat girebilsin’ diye alt kolun kesilmiş. Yani böyle dair iddialar var. Önceki dönem Belediye Başkanı Resul Yılmaz döneminde araç rahat girebilsin diye araç giriş kısmında kolon kesildiğine, mevcut Belediye Başkanı Ayşe Çakmak döneminde ise belediye binasının üst katında yapılan odada kolonların kesildiğine dair iddialar var. Bu iddialar ilçe halkı arasında da çok yaygın bir şekilde konuşuluyor" açıklamasında bulundu.

‘İKİ ÖNERGEMİZ DE KABUL EDİLMEDİ VE BU KONUDA HERHANGİ BİR ARAŞTIRMA YAPILMADI’

Avcıkıran iddiaları Belediye Meclisi’ne araştırılması için sunduklarını ancak sözlü olarak iddiaların reddedildiğini ve araştırma yapılmadığını belirtti.

“Önergemiz resmi olarak dikkate alınmadı” diyen Avcıkıran şöyle devam etti: “Beş ay sonra, ağustos ayında iddiaları yeniden gündeme getirdik ve Meclis’e önerge verdik. Ancak bu önergemiz de dikkate alınmadı. Yani iki önergemiz de kabul edilmedi ve bu konuda herhangi bir araştırma yapılmadı. Kolon kesilip kesilmediği iddialarının araştırılmasını istiyoruz."

Zeynel Başkan 5 Yıl Önce Belediyeyi 1.5 Milyarlık Borçla Devralmış Zeynel Başkan 5 Yıl Önce Belediyeyi 1.5 Milyarlık Borçla Devralmış

‘KOLONLAR KESİLMİŞ BU BARİZ GÖRÜNÜYOR’

CHP Siverek Gençlik Kolları Başkanı Selahattin Bozdoğan ise “Alt katta bodrum tarafında kolon kesim meydana gelmiş. Binanın kolonları önceki belediye başkanı döneminde kesilmiş. Elimde videolar da var. Bodrumun ne halde olduğunu gösteriyor bu videolar yani kolon kesilmiş bu bariz bir şekilde belli. Biz bu durumun araştırılmasını istiyoruz” diye konuştu.