Şanlıurfa’nın Siverek İlçesi Ziraat Odası Başkanı Ahmet Ersin Bucak, Siverek’te yaşanan Doğal Afetlerden dolayı Tarım Bakanlığı’na çağrıda bulundu.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın en kısa sürede yaşanan afet konusunu ele alarak kısa vadede çiftçilerin tekrardan ekim yapabilmesi için gerekli işlemleri yapması gerektiğine dikkat çeken Siverek Ziraat Odası Başkanı Ahmet Ersin Bucak, aksi takdirde çiftçilerin birçoğunun iflas etmesine hatta çiftçiliği bırakmalarına sebep olacağını söyledi.

Siverek Ziraat Odası Başkanı Ahmet Ersin Bucak, yaptığı yazılı açıklamada şunları aktardı: “ Siverek ilçemizde yaşanan Doğal Afetlerden dolayı ekili alanlarımız ciddi anlamda zarar görmüştür. Özellikle 1. Ürün olarak yeni ekimi yapılmış olan ( Pamuk, Ayçiçeği, Mısır, Domates, Biber, Sebze ve Meyve Fideleri) yaşanan bu Doğal Afetten aşırı derece zarar görmüştür. Bu alanların zarar görmüş kısımlarının tekrardan sürülüp ekiminin yapılması mümkün olup, ilçemiz ve ülke ekonomisi için büyük önem arz etmektedir. Girdi fiyatlarının (Sürüm, Tohum, Gübre, Ilaç v.b.) yüksekliği nedeni ile çiftçilerimiz ilk sürüm ve ekimlerini maddi olarak çok zor şartlarda gerçekleştirmişlerdir. 

Urfa’da Bu Pazarda 300 Bin TL'lik Tespihler Alıcı Buluyor Urfa’da Bu Pazarda 300 Bin TL'lik Tespihler Alıcı Buluyor

“YAŞANAN AFET MALİYET YÜKÜNE SEBEP OLDU”

Zarar gören bu alanların tekrar sürülüp ekilmesi mevcut şartlarda çiftçilerimiz için karşılayamayacakları bir maliyet yüküne sebep olmuştur.  Ayrıca bu alanların tekrar sürülüp ekiminin yapılmasının yanı sıra tohum bulmakta büyük bir sorun teşkil etmektedir. 

 Aynı durum Antep Fıstığı, Ceviz, Badem ve diğer Meyve Ağaçları içinde geçerlidir. 

Tarım ve Orman Bakanlığımızın geniş çaplı ve acil bir program çerçevesinde bu konularla ilgili çözümler üretmesi hem ilçemizdeki çiftçileriniz için hem de ülke üretimine katkıları için çok büyük önem taşımaktadır. 

Tarım ve Orman Bakanlığı en kısa süreçte bu konuyu ele alarak kısa vadede çiftçilerimizin tekrardan ekim yapabilmesi için gerekli işlemleri yapması elzemdir. Zira bu soruna kısa süreçte çözüm üretilmemesi durumunda maalesef çiftçilerimiz yalnız bırakılmış olacak ve finans kaynağı bulamadıkları ve maddi durumların tekrar ekime yeterli olmaması sebebi ile vadeli ya da Faızle bu sorunu çözmek zorunda kalacaklardır. Bu da zaten zor şartlarda üretim yapmaya çalışan çiftçilerimizin birçoğunun iflas etmesine hatta çiftçiliği bırakmalarına sebep olabilir. “